Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

  Ushtrimet me pesha ulin sasinë trupore të yndyrës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Ushtrimet me pesha ulin sasinë trupore të yndyrës    Sun Apr 03, 2011 6:30 pm

Femrat që ushtrojnë me pasha dy herë në javë për dy vite me rradhë, e ulin sasinë trupore të yndyrës për 3.7 përqind.

Ngritja e peshave ndihmon në ngadalësimin e plakjes, raporton një studim. Femrat që ushtrojnë me pasha dy herë në javë për dy vite me rradhë, e ulin sasinë trupore të yndyrës për 3.7 përqind. Përveç kësaj, femrat që nuk ushtrojnë me pesha, kanë tri herë më shumë dhjam intra-abdominal – dhjam që i rrethon organet vitale dhe që është i lidhur me sëmundje të zemrës.

Për më tepër, ushtrimet me pesha ndërtojnë muskuj që djegin kaloritë nga deponimet e dhjamit nëpër trup.

Mark Williams, njëri nga mjekët amerikanë nga Organizata për shëndetin e zemrës, ka deklaruar se ngritja e peshave, nëse bëhet ashtu si duhet, pa e tepruar, mund të jetë shumë e dobishme për zemër. Është parë se të sëmurët nga zemra që kishin bërë rregullisht ushtrime me ngarkesë, shumë më lehtë i kryejnë obligimet e tyre të përditshme dhe janë shumë më vital.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Ushtrimet me pesha ulin sasinë trupore të yndyrës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Keshillave :: Ushqimi dhe Dieta-
Kërce tek: