Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Birra dhe shëndeti, megjithatë shkojnë bashkë ?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.Delfina
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 1077

MesazhTitulli: Birra dhe shëndeti, megjithatë shkojnë bashkë ?   Sun Apr 17, 2011 4:48 pm

Birra dhe shëndeti? Tingëllon e pabesueshme që birra dhe shëndeti mund të shkojnë bashkë?
Se birra dhe shëndeti janë aq të lidhura pak kush e di. Të gjithë ata që pinë birrë mund të gëzohen, por jo edhe të dehen. Tashmë kemi thënë – pozitivisht ndikon në shëndet vetëm nëse konsumohet në sasi të matura.

Birra ka pak kalori. Vlera e saj kalorike është e barabartë me atë që ka qumështi. Është e pasur me vitamina, minerale, por edhe me antioksidante. Kënaqja me një gotë birrë zvogëlon rrezikun nga osteoporoza, por gjithashtu ndihmon që të mbani regjim të balancuar të ushqimit.

Birra dhe shëndeti janë të lidhur edhe me një gjë – birra ndihmon edhe në preventivën e sëmundjeve të zemrës, sepse është e pasur me vitaminën B6. Vitamina B6 pengon grumbullimin homocisteinës, për të cilën konsiderohet se shton rrezikun e shfaqjes së sëmundjes së zemrës.
Edhe njëherë po themi se assesi nuk duhet tepruar. Gjatë ditës mund të pini më së shumti dy gota birrë.

_______________________
E kaluara mund të harrohet,por jo të fshihet.Prandaj kujdes cka bëni me të tashmen....!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.com
indira kruja
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG
avatar

<b>Postime</b> Postime : 53

MesazhTitulli: Re: Birra dhe shëndeti, megjithatë shkojnë bashkë ?   Sun Apr 17, 2011 5:44 pm

a eshte e vertete qe birra ul aktivitetin seksual sepse rrit estrogjenin tek meshkujt
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://monellavagabonda64@yahoo.com
dr.Dugi™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 574

MesazhTitulli: Re: Birra dhe shëndeti, megjithatë shkojnë bashkë ?   Mon Apr 18, 2011 12:07 pm

Shume pak ka estrogjen tek meshkujt, Estrogjenin dhe progresteronin e hasim me shume tek femrat, tek meshkujt dominon Testosteroni
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://mjeksia-grup.albanianforum.net
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Birra dhe shëndeti, megjithatë shkojnë bashkë ?   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Birra dhe shëndeti, megjithatë shkojnë bashkë ?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: