Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Ushqimet që pastrojnë mëlçinë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Ushqimet që pastrojnë mëlçinë   Tue May 24, 2011 9:49 am

Mëlçia mund të përshkruhet si organ i ngarkuar për detoksifikimin e trupit. Mëlçia është organi i dytë më i madh në trup dhe kryen detyra të ndryshme, prandaj është e rëndësishme që ta ruajmë.

Disa nga funksionet e mëlçisë përfshijnë rregullimin e yndyrave, balancimin e hormoneve dhe ndihmesën e tretjes.
Një nga metodat më të rëndësishme për pastrimin e mëlçisë përfshin konsumimin e mjaftueshëm të ujit, por mirë është që dietës suaj t’i shtoni edhe disa ushqime të cilat e mbrojnë dhe e përmirësojnë punën e mëlçisë.

Karota është e para në listë, sepse përmban mjaft beta-karoten. Karota ndihmon të rregullohet niveli i sheqerit në gjak dhe redukton inflamacionet në trup. Ajo është burim i mirë i energjisë dhe lehtë përshtatet në çfarëdo ushqimi që bëni. Kur konsumoni ushqimin i cili pastron mëlçinë, është e rëndësishme të zgjidhni përbërësit që janë të freskët dhe të rritur organikisht.

Hudhra pastron dhe forcon gjakun. Përmban sasi të mëdha të alicinës dhe selenit, të cilët ndihmojnë në pastrimin e mëlçisë. Jo vetëm që përmirëson funksionimin e mëlçisë, por edhe punën e veshkave. Hudhra vepron në aktivizimin e enzimave të mëlçisë të cilat i largojnë toksinat nga trupi.

Limoni, mund t’i konsumoni në formë të lëngut. Lëngu i limonit është përplot me vitamina C, përmban antioksidantë dhe shkëlqyeshëm pastron fshikëzën e tëmthit, veshkat, taktin tretës dhe mushkëritë. Lëngu nga një gjysmë limoni në gotë të ujit të nxehtë do të përshpejtojë tretjen.

Perimet me gjethe të gjelbra janë të shkëlqyeshme për pastrimin e mëlçisë sepse klorofili absorbon toksinat nga sistemi i qarkullimit të gjakut. Përfshini perimet si spinaqi dhe të ngjashme në të ushqyerit tuaj, posaçërisht sepse janë burim i shkëlqyer i fibrave, dhe do të përmirësojnë tretjen.

Panxhari përmban betainën, që stimulon qelizat e mëlçisë. Është i pasur me vitamina të llojllojshme dhe minerale. Ndihmon në pastrimin e mëlçisë, veshkave dhe fshikëzës së tëmthit, por shkëlqyeshëm stabilizon edhe nivelin e sheqerit në gjak.

Qumështi i carangthit mund të parandalojë dhe përmirësojë dëmtimin e mëlçisë. Ai përmban antioksidantë të cilët veprojnë si bllokues të helmit. Ekziston në kapsula dhe mund të konsumohet çdo ditë për një kohë të gjatë.

Çaji i luleradhiqes ka veçori antioksidante dhe pastron gjakun. Ky është ilaç bimor që përdoret me shekuj. Rrënja e luleradhiqes stimulon qarkullimin e tëmthit dhe vepron si tonik për mëlçi. Çaji mund të pihet në mënyrë preventive si edhe bën riparimet e mëlçisë së dëmtuar. Një filxhan në ditë është krejt çka ju nevojitet.


_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Ushqimet që pastrojnë mëlçinë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Keshillave :: Ushqimi dhe Dieta-
Kërce tek: