Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Psoriaza

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.Dugi™
WebMaster
WebMaster
dr.Dugi™

<b>Postime</b> Postime : 574

MesazhTitulli: Psoriaza   Fri Jun 10, 2011 12:30 pm

Eshte semundje kronike e lekures.


Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://mjeksia-grup.albanianforum.net
dr.Dugi™
WebMaster
WebMaster
dr.Dugi™

<b>Postime</b> Postime : 574

MesazhTitulli: Re: Psoriaza   Fri Jun 10, 2011 12:33 pm

Psoriaza është një sëmundje kronike e lëkurës. Në Suedi kanë rreth 250 000 persona me sëmundjen psoriasis. Simptoma është, të paraqiturit e njollave të kuqe, të mbuluara me lëkurë të bardhë të lëvoruar. Kjo mvaret nga se qelizat e lëkurës shumëzohen më shpesh se zakonisht. Këto njolla mund të paraqiten në lëkurë, por më shpesh në bërryla dhe gjunjë, trup dhe rrënjë të flokëve. Psoriasis mund të duket si puçërra të vogla dhe lëkurë shumë të skuqur, si nën sjetull, ije dhe organet gjenitale. Por, edhe duartë, këmbët si the thonjët mund të sulmohen (nga psoriasis). Shkencëtarët mendojnë se psoriasis është një sëmundje autoimune, ku sistemi i imunitetit shkakton inflamacion të lëkurës, e shpeshëherë edhe të gjymtyrve. Sëmundja e gjymtyrve quhet psiriasisartrit.Çrregullim është një gjendje kronike të përsëritura që varion në ashpërsi nga arna të vogla të lokalizuara në mbulim të plotë trupit. Fingernails dhe toenails janë shpesh të prekura (distrofi psoriatic gozhde) dhe mund të shihet si një gjetje të izoluar. Psoriasis gjithashtu mund të shkaktojë inflamacion i nyjave, i cili njihet si artrit psoriatic. Dhjetë të pesëmbëdhjetë përqind e njerëzve me psoriasis kanë artrit psoriatic. Shkaku i psoriasis nuk dihet, por besohet të ketë një komponent gjenetik. Faktorët të cilët mund të përkeqësojnë psoriasis të përfshijnë stres, tërheqjen e sistemike corticosteroid, konsumit të tepruar të alkoolit dhe duhanit. Ka shumë trajtime në dispozicion, por për shkak të kronike psoriasis saj korrente natyra është një sfidë për të trajtuar. Shkaku pse njeriu sëmuret nga psoriasis nuk është i qartë. Vetitë trashëguese (gjenet) duket se luajnë një rol të rëndësishëm në disponimin e rrethanave të zhvillimit të kësaj sëmundje. Krahas vetive trashëguese, për debutimin si dhe rrjedhën, ndonjëherë, lujanë rol edhe faktorë të tjerë, si psh. disa infektime si dhe stresi. Psoriasis mund të paraqitet kurdoherë gjatë jetës së njeriut. Psoriasis, më shpesh paraqitet tek të rinjtë. Gjysma e këtyre njerëzve sëmuren nga psoriasis, para moshës 25 vjeçare. Edhe fëmijët mund të sëmuren nga psoriasis, por këto janë raste të rralla. Nga psoriasis sëmuren njësoj, si burrat ashtu edhe gratë. Psoriasis nuk është sëmundje infektuese,, ende nuk ka ilaç për t´u shëruar nga psoriasis. Bëhen hulumtime intensive shkencore si në Suedi ashtu edhe në vise tjera, për t´i gjetur gjenet e sëmundjes, për të gjetur mënyra të sigurta dhe efektive të mjekimit, për ta zhdukur simptomën.Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://mjeksia-grup.albanianforum.net
 
Psoriaza
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Te ndryshme :: Foto-ilustrim-
Kërce tek: