Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.forumotion.comMjeksia-Grup


Share | 
 

 Kanuni njeh martesën me dëshirë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Kanuni njeh martesën me dëshirë    Sun Jun 12, 2011 11:05 am

Thonin pleqtë "Kanuni duhet me ndryshuar si asht koha". Me këtë nuk nënkuptohet ndonjë ndryshim thelbësor që t'a nxjerrë kanunin nga vetvetja e të krijojë kanun të ri i kundërt me të parin. Por vetëm përshtatje e tij ndaj kushteve të reja shoqërore duke e ruajtur moralin e vjetër.

Kanuni ndryshohet përmes kuvendeve të fisit ose të katundit. Kur njerëzit e shohin se diçka nuk është në rregull, mblidhen në kuvend dhe e rrahin këtë çështje derisa të gjejnë zgjidhje.

Një kuvend i tillë i mbajtur në Pejë, Has e Rugovë disa kohë më parë, ka vendosur që martesat të bëhen me dëshirën e të rinjve.
Pra kemi tri raste vetëm në Shqipëri të Veriut ku në traditën kanunore është futur njëherë e përgjithmonë tradita e 'martesës me vullnet', ndërkohë që zbatimi i kanunit ka vazhduar, pra nuk ka pasur nevojë që të heqet kanuni vetëm për të plotësuar dëshirat dhe të drejtat e të rinjve. Këto dëshira dhe të drejta janë plotësuar duke e ruajtur kanunin si një pasuri të pazavendsueshme të kombit..................Pra kemi tri raste vetëm në Shqipëri të Veriut ku në traditën kanunore është futur njëherë e përgjithmonë tradita e 'martesës me vullnet', ndërkohë që zbatimi i kanunit ka vazhduar, pra nuk ka pasur nevojë që të heqet kanuni vetëm për të plotësuar dëshirat dhe të drejtat e të rinjve. Këto dëshira dhe të drejta janë plotësuar duke e ruajtur kanunin si një pasuri të pazavendsueshme të kombit.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Kanuni njeh martesën me dëshirë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Ç'ështjeve Shqiptare :: Kultura Tradicionale-
Kërce tek: