Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Shega mënjanon toksinat

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Shega mënjanon toksinat   Thu Jun 16, 2011 7:24 pm

Lëngu i shegës përdoret me sukses në sëmundjet e stomakut dhe
të zorrëve, është freskues dhe mënjanon toksinat (helmet) e
organizmit. Ai (lëngu i portokallit) i jep freski mendimit të njeriut.

Lulet e shegës përmbajnë taninë dhe kanë veti rrudhëse e tonike; ato
rekomandohen në dhimbjet e barkut, në hemorragji, në hemorroidet, si
dhe për gargara (shpëlarje të gojës) kundër ënjtjes së bajameve dhe
acarimeve të mishrave të dhëmbëve.
KURON:
1-Sëmundjet e stomakut
2-Sëmundjet e zorrëve
3-Dhimbjet e barkut
4-Hemorroidet
5-Ënjtjen e bajameve
6-Acarimin e mishrave të dhëmbëve
Si përgatitet çaji:
Merren 20-30 gramë lule shege në një litër ujë dhe vihen të zihen për
gjysmë ore. Nga ky çaj merren 2-3 gota çaji në ditë. Edhe lëvozhga e
frutave të shegës ka veti regjëse. Lëvozhga e thatë, para se të
përdoret, duhet të vihet në ujë për disa orë që të zbutet. Çaji i
lëvozhgave të shegës përdoret kundër diarreve, si dhe për luftimin e
krimbave parazitarë të zorrëve. Lëvozhga e frutave të shegës lufton me
sukses amebat, të cilat e dobësojnë shumë organizmin, e veçanërisht te
fëmijët.
Për këtë merren lëvozhgat e një kokrre shege, vendosen në një enë
prej balte dhe zihen në gjysmë litri ujë derisa të mbetet gjysma e
sasisë së ujit. Pasi ftohet lëngu, pihen dy gota likeri në ditë, një në
mëngjes e një në darkë, gjithmonë para buke, për 10-15 ditë. Pa
përdorur tjetër ilaç, organizmi do të çlirohet nga amebat.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Shega mënjanon toksinat
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Keshillave :: Ushqimi dhe Dieta-
Kërce tek: