Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Si t'i ruajmë përbërësit e dobishëm të perimeve gjatë zierjes?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Si t'i ruajmë përbërësit e dobishëm të perimeve gjatë zierjes?    Fri Jun 17, 2011 8:15 am

Perimet më së miri është të zihen në avull, derisa të zbuten.
Kjo mënyrë e përgatitjes së perimeve pengon eliminimin dhe humbjen e
vitaminave dhe mineraleve të nevojshme.
Për përgatitje të
drejtë të perimeve në avull, është e nevojshme zierja në shportën nga
rrjeta e metaltë, e cilat futet në tenxhere me ujë (rreth gjysmë gote
ujë), e cila duhet mbuluar me kapak, në mënyrë që procesi i zierjes të
përshpejtohet dhe të ruhet përbërja e vitaminave.
Përgatitja e perimeve në furrën me mikrovalë është edhe një nga
mënyrat e ruajtjes së përbërësve të dobishëm të perimeve. Duhet zier në
enë speciale zjarrduruese, të mbuluar me kapak, me sasi minimale të ujit
(disa lugë) dhe në kohë minimale (rreth 5 minuta).
Hulumtimet tregojnë se brokoli i përgatitura në këtë mënyrë humb
madje 66 për qind të vlerave ushqyese, ndërsa me zierje në avull, kjo
humbje është vetëm 11 për qind. /Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Si t'i ruajmë përbërësit e dobishëm të perimeve gjatë zierjes?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Keshillave :: Ushqimi dhe Dieta-
Kërce tek: