Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Si ta pritni mangon

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Si ta pritni mangon    Wed Jul 06, 2011 8:04 am

Qoftë nëse e shfrytëzoni në recetë ose e hani si të tillë, mango është pemë shumë e shijshme. Megjithatë, mango ka farë të madhe në mes, prandaj nuk mund të pritet në mes. Prerja e mangos dallon paksa nga prerja e pemëve tjera.

Blijeni mangon. Duhet ta zgjidhni mangon që nuk është shumë i pjekur.

Vendoseni në pllakën për prerje. Ana e rrafshët duhet të vendoset në pllakë.

Priteni mangon për së gjati, ngriteni në njërën anë deri te fara, kthejeni dhe në të njëjtën mënyrë priteni në anën tjetër.

Merreni njërën gjysmë të mangos dhe grimcojeni pjesën e butë. Copëtojeni deri në kore, por jo nëpër të. Përsëriteni këtë edhe me gjysmën tjetër.

Sërish merreni njërën gjysmë të mangos dhe vendosni gishtat e mëdhenj në kore në pjesën qendrore të mangos, ndërsa me gishtat tjerë mbani skajet e mangos. Shtypni me gishtat e mëdhenj në mes, ashtu që pjesët e mangos të dalin nga jashtë, dhe në këtë mënyrë do t’i largoni më lehtë.

Pritni ndërmjet kores dhe pjesës së butë. Përsëriteni këtë edhe me gjysmën tjetër.

Kënaquni me mangon tuaj!

/Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Si ta pritni mangon
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Keshillave :: Ushqimi dhe Dieta-
Kërce tek: