Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Patatet e fërguara mund t’i hani teksa jeni në dietë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Patatet e fërguara mund t’i hani teksa jeni në dietë    Wed Aug 17, 2011 7:31 am

Shpesh jeni pyetur ndërsa keni qenë në dietë, nëse do të ishte problem po të hanit ca patate të fërguara, gjegjësisht ‘pomfrit’. Nga tash nuk duhet t’ju shqetësojë kjo çështje, sepse studimet e reja tregojnë se mund ta bëni këtë.
Një studim i realizuar nga Universiteti i Kalifornisë ka treguar se edhe patatet e fërguara janë pjesë përbërëse e dietës. Në fakt, shkencëtarët kanë caktuar një meny për 86 persona me mbipeshë, të cilët e kanë ndjekur për tre muaj.

Karakteristikë e kësaj menyje ka qenë përmbajtja e patateve- nga pesë deri në shtatë porcione në javë.

Pas tre muajsh, të gjithë pjesëmarrësit në këtë program ushqyes kishin humbur kilogramë. Mirëpo, duhet ta dini se gjithçka varet nga ajo se si është i përgatitur ‘pomfriti’ dhe sa hani.

“Temperatura ideale për fërgimin e patateve është në mes të 170 dhe 180 gradë Celsius”, këshillojnë nutricionistët. /Telegrafi/


_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Patatet e fërguara mund t’i hani teksa jeni në dietë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Keshillave :: Ushqimi dhe Dieta-
Kërce tek: