Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Kaloritë nga shamponët ju bëjnë me mbipeshë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Kaloritë nga shamponët ju bëjnë me mbipeshë    Mon Aug 22, 2011 11:45 am

Shkencëtarët amerikanë thonë se shumë njerëz nuk mund t’i eliminojnë kilogramët e tepërt për shkak të substancave kalorike që janë të pranishme në produktet kozmetike, shamponët, losionet për trup dhe sapunët të cilët ata i përdorin.

Hulumtuesit pranë Qendrës mjekësore Mount Sinai në New York kanë vërtetuar se ftalatet (substanca kimike përbërëse të 70 për qind të produkteve kozmetike, si dhe shumë preparateve tjera për pastrim) janë përgjegjëse për çrregullimin e sistemit natyror të kontrollimit të peshës trupore, baraspeshës delikate të hormoneve dhe kondicionit trupor.

Nëse fëmijët janë të ekspozuar ndaj ftalateve, rreziku për mbipeshë në fëmijëri është shumë i lartë, sikurse edhe rreziku për probleme me peshën në të ardhmen- pohojnë ekspertët.

Substanca tjetër, bisfenol A (po ashtu e pranishme në preparatet e përmendura më lartë), gjithashtu përmban substanca kalorike.

Fakti që organizmi i absorbon këto substanca, paraqet një shqetësim të madh. Ato ndikojnë negativisht në gjëndrat dhe hormonet, të cilat rregullojnë një numër të madh të funksioneve trupore. /Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Kaloritë nga shamponët ju bëjnë me mbipeshë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Keshillave :: Ushqimi dhe Dieta-
Kërce tek: