Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 20 Fakte Fascinuese Per Fuqin Natyrale Sheruese Te Bananes

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: 20 Fakte Fascinuese Per Fuqin Natyrale Sheruese Te Bananes   Sun Sep 11, 2011 7:28 am

Po filloj me nje storie te shkurte. Nje profesor i psikologjis ne
CCNY (City College of New Your) iu kishte treguar klases se psikologjis
per bananen. Ai ka then se shprehja ‘me u bananizu’ eshte nga efekti i
bananave qe kan ne tru. Kur krahasohet me mollen ajo ka kater her me
shume proteina, dy her me shume karbohidrate, tri her me shume fosfor, pese her me shume vitamin A dhe hekur, dhe dy her me shume te gjitha vitaminat dhe mineralet tjera. Eshte gjithashtu e pasur me potasium dhe njeri nder ushqimet me te vlefshme. S’kan faj majmunet qe jan te lumtur gjat gjithe kohes!


 1. Rritje te Energjise: Bananet permbajne tri lloje
  natyrale te sheqernave – sukroze, fruktoze dhe glukoze te kombinuar me
  fiber. Banana jep energji te shpejt te qendrushme dhe substanciale.
  Hulumtimet kane vertetu se vetem dy banane ofrojne energji te mjaftushme
  per 90 minuta ushtrime te veshtera. S’eshte per me u qudit se banana
  eshte fruti numer nje per te gjithe atletet kryesore te botes. Por
  energjia nuk eshte gjeja e vetme qe banana na ndihmon te mbetemi te
  shnoshe. Ajo gjithashtu ndihmon apo parandalon nje mori semundjesh dhe
  gjendjesh keshtu duke e bere dicka qe duhet shtuar ne dieten tone
  ditore.
 2. Nervat: Bananat jane te pasura me vitamin B qe ndihmojne ne qetsimin e nervave.
 3. PMS (Sindromi Primenstrual): Harroni barnat – hani
  banane. Vitamina B6 qe permban rregullon nivelet e glukozez ne gjake,
  gje te cilat mund te ndikojne ne gjendjen tuaj emocionale.
 4. Anemia: E pasur me hekur banana mund te stimuloj prodhimin e hemoglobines ne gjake dhe keshtu ndihmon ne raste te anemis.
 5. Depresioni: Sipas nje studimi te kryer nga MIND ne
  mes te njerzve qe vuajn nga depresioni, shume prej tyre jane ndjer me
  mire pasi kan ngren banane. Kjo asht pershkake se bananet permbajne
  triptofan, nje lloje i proteines qe trupi e shnderron ne serotonin qe
  njihet si relaksues, permirsues i gjendjes emocionale dhe ne pergjithsi
  te ben te ndihesh me i knaqun.
 6. Shtypja Gjakut: Ky frut unik tropikal eshte
  ekstremisht i pasur me potasium dhe me sasi te vogel te kriprave keshtu
  duke e bere te persosun per te mundur shtypjen e gjakut. Aq asht e mire
  saqe industria Amerikane e ushqimit dhe barnave e ka lejuar industrin e
  bananes te deklaroj lirshem per mundesin e frutit te ule rrezikun nga
  shtypja larte i gjakut dhe nga ndonje goditje eventuale si pasoj e
  shtypjes te larte te gjakut.
 7. Dhimbjet e kokes nga pirja e tepert: Njera prej
  menyrave me te mira te sherimit te kesaj asht te pergaditesh milkshake
  me banane dhe perzi me mjalte. Banana e qetson stomakun kurse me ndihmen
  e mjaltes i ngrit nivelet e zvogluara te sheqerit ne gjake gjersa
  qumeshti zbut dhe rihidron sistemin tuaj.
 8. Smundja Mengjesit: Kjo manifestohet ne fillim te
  shtatzani ku grate ndjejn te vjellin ne mengjes. Me ngrenjen e bananeve
  ne mes te ushqimeve ditore ndihmon qe nivelet e sheqerit ne gjake te
  rrin ne nivel dhe keshtu shmang smundjen e mengjesit.
 9. Pickimet e Mushkonjes: para se te zgatesh me mrri
  kremin kunder pickimit te mushkonjes provoje te forkosh te brendshmen e
  livores se bananes permbi vendin ku je picku. Shume njerez kan tregu se
  asht shume e suksesshme ne zvoglimin e te enjtures dhe irritimit.
 10. Force Truri: 200 student ne Shkollen Twickenham ne
  Angli jane ndihmu ne provimet e tyre gjat vitit duke ju sherby banane ne
  mengjes, pushim te gjate, dhe gjate darkes keshtu duke u mundu qe tju
  shtojne fuqin e trurit te tyre. Hulumtimet tregojne se ky frut i pasur
  me potasium mund te ndihmoj mesimin duke i ber nxenesit me syhapur.
 11. Kapslleku: i pasur me fiber nese i perfshini edhe
  bananet ne dieten tuaj ju ndihmon qe te ktheni aktivitetin e jashtqitjes
  ne gjendjen e rregullt dhe keshtu ju e kaloni problemin e kapsllekut pa
  pasur nevoj per laksative.
 12. Ulcer: Banana perdoret si ushqim dietar kunder
  crregullimeve te zorreve pershkak te materies se bute te saj dhe
  lemueshmeris. Asht i vetmi frut qe mund te hahet pa shkaktu shqetsim ne
  rastet tejet kronike. Gjithashtu neutralizon aciditetin e tepert dhe
  zvoglon irritimin e mbeshtjellesit te stomakut.
 13. Kontroll te Temperatures: Shume kultura tjera e
  shikojne bananen si frut freskues qe mund te ule si temperaturen fizike
  ashtu edhe ate emocionale tek nenat qe presin te lindin. Per shembull ne
  Tailand nenat shtatzena han banane per te siguruar qe femit e tyre
  lindin me temperature te fresket.
 14. Crregullimi afektiv sezonal: Asht nje forme e
  depresionit qe ndodhe tek ca njerz gjate ndonje sezonit e veqanarisht
  kur jane me pak te ekspozuar ne diell. Bananet ndihmojne ata qe vuajne
  nga kjo per shkake se ato permbajne triptopan rregullues natyral i
  gjendjes emocionale.
 15. Ndihmon Ne Ndalimin e Pirjes se Duhanit: Bananet
  gjithashtu ju ndihmojne atyre qe provojne te len duhanin. Vitaminat B6
  dhe B12 qe permbajne e gjithashtu edhe potasiumi dhe magneziumi
  ndihmojne trupin te sherohet nga shkeputja e efekteve te nikotines. Mos pini Duhan hani banane!
 16. Stresi: Potasiumi eshte nje mineral vital i cili
  ndihmon ne normalizimin e te rrahurave te zemres, dergon oksigjen ne tru
  dhe rregullon balancin e ujit ne trup. Kur jemi te stresuar ritmi i
  metabilizmit shpejtohet keshtu duke zvogluar nivlet e potasiumit. Keto
  mund te ri-balancohen me ndihmen e bananeve qe jane shume te pasura me
  potasium.
 17. Goditjet: Sipas hulumtimeve ne The New England
  Journal of Medicine, te hash banane si pjes normale e dietes mund te
  zvogloni dukshem rrezikun e vdekjes nga goditja (pika n’tru) per gati
  40%!
 18. Lythat/Lyrthat: Ata te cilet ndjekin alternativat
  natyrale perbetohen se nese doni te vrisni nje lyth merrni levoren e
  bananes dhe vendose ne lyth duke e len pjesen me ngjyre te verdhe te
  levores permbi. Shterngone levoren ne vend me plaster apo me shirit
  ngjites (izolues) dhe sherohu nga lythat!
 19. Urth/Thartire stomaku/Djegsir Stomaku: Bananet kane efektin natyral antiacid ne trup e nese vuani nga thartira provo te hash banane per t’u shliruar.
 20. Mbipesha ne pune? Studimet ne Institutin e
  Psikologjise ne Austri kan zbuluar se presioni ne pune i shtyen
  punetoret te shfrenohen ne ushqime te shpejta si qokolata dhe qipsat.
  Kur ka shikue pacientet ne spital hulumtuesit kan zbulu se shumica e
  personave me mbipeshe ishin ne pune me presion te larte. Raporti ka
  konkluduar se per te shmangur deshiren per te ngren te nxitur nga panika
  ne duhet ti kontrollojme nivelet e sheqerit ne gjake duke ngrene
  ushqime te pasura me karbohidrate cdo dy ore per ti mbajtur nivelet te
  qendrueshme.

BONUS: Vizellues kepucesh – a don nje vizllim te
shpejte ne kpuce? Merre levoren/t e bananes dhe drejtperdrejt ferkoje
mbi kpuce. Pastroje me nje lecke te thate dhe kqyru n’pasqyre.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
20 Fakte Fascinuese Per Fuqin Natyrale Sheruese Te Bananes
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Keshillave :: Ushqimi dhe Dieta-
Kërce tek: