Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.forumotion.comMjeksia-Grup


Share | 
 

 Kastraveci–Per Shendet, Rini Dhe Energji–Pjesa-1

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Kastraveci–Per Shendet, Rini Dhe Energji–Pjesa-1   Sun Sep 11, 2011 7:41 am

Kastraveci
ka dobi të shumta edhe pse nuk të bie në sy sikur patatet e kuqe dhe
specat zile ngjyrë portokalli që të bie në sy me ngjyrat dhe shijet e
tyre unike, kastraveci nuk është i atillë. Nuk të bie në sy përderisa je
duke blerë prodhime tokësore në një dyqan (supermarket) dhe shija e
tyre nuk është nga ato që të mungon në një pjatë. Në fakt shumica e
njerëzve e anashkalojnë kastravecin dhe kjo është një gabim shumë i
madh. Pse? Dy arsye të mira janë sepse kastraveci është me pakë kalori
dhe me shumë materie ushqyese. Për vetëm 70 kalori në 100 gram,
kastraveci nuk përmban vetëm vitamina, por edhe elektrolite, minerale e
gjithashtu edhe phytonutrient.Kastraveci – Përmbajtja Ushqyese


Kastraveci përmban: fosfor, vitamina A, C, E (alpha
tocoherol), B6, B12, kolin, betain, dhe vitamina K; acid folik,
riboflavin, timin, pirodoksin, acid pantothenic, niacin, sodium, selen,
fluror, potas, zink, hekur, kalcium, magnez, fosfor, manganese, lutein,
zeaxanthin, karotine, criptoxanthin, acide yndyrore omega 3 dhe 6, dhe
vetëm 17 gram karbohidrate.

Mendo pak rreth kësaj. Nëse hanë një filxhan të mbushur me kastravec
të pa qëruar dhe të prerë në rrathë, ju do të konsumoni vetëm tetë
kalori. Nëse flet për ndonjë ushqim të mirë diete atëherë sigurisht ai
është kastraveci! Kastraveci gjithashtu vepron si diarutik
natyral për të ndihmuar dhe përmirësuar shëndetin e traktit urinar e
gjithashtu ndihmon në shkrirjen e gurëve në veshke. Një enzimë nga
kastraveci ndihmon trupin tuaj të zbërthej proteinat në mënyrë që më
lehtë të treten, dhe nëse flokët po të hollohen (dobësohen), do t’ia
dije kastravecit duke ditur që silikoni dhe sulfuri që gjenden në
kastravec ndihmojnë në stimulimin e rritjes së flokëve.

Kastraveci – Dobite Shendetesore


Gjithashtu, kastraveci nuk përmban kolesterine apo yndyra të ngopura
të çfarëdo lloji, por i ofron trupit tuaj fibër të shëndetshme që është e
dobishme për këdo që vuan nga kapslleku.
Përveç fibrës, vetëm lëkura e kastravecit është e përbërë nga shumë
minerale te ndryshme duke përfshirë këtu edhe magnezin, silica,
molzbdenum dhe potas. Kastraveci gjithashtu përmban sasi të mirë vitamina K,
e cila ndihmon në forcimin e masës së eshtrave. E për ju që kërkoni të
keni një pamje më rinore dhe shkëlqyese, kastraveci ofron përbërës
antioksidues me dobi kundër plakjes.

Ky post ka 2 pjesë, për dobi tjera që kastraveci ofron shëndetit tuaj do të arrini të lexoni pjesën e dytë në nesër.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Kastraveci–Per Shendet, Rini Dhe Energji–Pjesa-1
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Keshillave :: Ushqimi dhe Dieta-
Kërce tek: