Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.forumotion.comMjeksia-Grup


Share | 
 

 Kastraveci Per Shendet, Rini dhe Energji Pjesa-2

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Kastraveci Per Shendet, Rini dhe Energji Pjesa-2   Sun Sep 11, 2011 7:42 am

Ky post është pjesa e dytë e postit të mëhershëm që mund ta shfletosh këtu “kastraveci – dobitë shëndetësore pjesa e parë

Ja edhe disa dobi tjera shëndetësore që kastraveci ofron shëndetit të ati që e konsumon.

Përbërësit alkalin që gjenden në lëngun e kastravecit ndihmon në
rregullimin e pH-s të gjakut dhe në neutralizimin e acidit në trupin
tuaj. Pra, kastraveci është i dobishëm për këdo që ka probleme me
tretje. Mineralet dhe përbërja me sodium që gjendet në kastravec mund
të ndihmoj në normalizimin e shtypjes së gjakut.

Kastraveci Per Inde, Temerature dhe Nyje


Silica në kastravec i ndihmon trupit të njeriut në ndërtimin e indeve
lidhëse të shëndetshme. Shumë tjerë tregojnë se të pish lëng kastraveci
kur ke temperaturë ndihmon ndihmon në uljen e saj. Nëse ke dhimbje të
nyejve vitaminat dhe mineralet ushqyese të kastraveci-t besohet se e
luftojnë acidin urik që shkakton inflamacionin e nyjeve, pra kastraveci
ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve.

Për shkak se kastraveci përmban elektrolite që i duhen trupit tuaj,
të hash më shumë kastravec të ndihmon të hidratosh qelizat dhe të
lehtësosh mbajtjen e ujit.

Antioksiduesit dhe vitamina C dhe
A në kastravec e bëjnë një ushqim të shkëlqyeshëm për psoriasin dhe
gjendjet tjera të lëkurës. Vitaminat, karbohidratet dhe materiet
ushqyese të shumta që gjenden në kastravec janë burim shumë i mirë
natyral për të shtuar energjinë atëherë kur ndihesh i lodhur.

Pra, duke marr parasysh të gjitha këto dobi shëndetësore që
kastraveci ofron atëherë nuk do koment që të konsumosh kastravecin më
shumë është më mirë për shëndetin tuaj. Kastraveci shkon shumë mirë me
sallata dhe perime tjera dhe nuk duhet lënë anash. Një mënyrë e shijshme
si të konsumohet kastraveci është të prihet në rrathë, grij qep, pak
krip dhe biber dhe salcë kosi. E për ju që jeni intolerant ndaj laktozë
në vend të kosit hidh vaj ulliri dhe uthull sezonale që të bësh një
sallat që do shkoj me çfarëdo ushqimi.

Kastraveci ndoshta nuk është edhe aq pashëm sa disa perime tjera, por
me dobitë ushqyese që sjell patjetër duhet të fitoj një vend në
tavolinën tuaj.

Pra, kastraveci duhet konsumuar pa marr parasysh mënyrës se si konsumohet, trupi juaj do të falënderoj.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Kastraveci Per Shendet, Rini dhe Energji Pjesa-2
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Keshillave :: Ushqimi dhe Dieta-
Kërce tek: