Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.forumotion.comMjeksia-Grup


Share | 
 

 Top 10 Ushqime Te Shendetshme Qe Ndoshta Nuk Po I Hani

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Top 10 Ushqime Te Shendetshme Qe Ndoshta Nuk Po I Hani   Sun Sep 11, 2011 7:46 am

Ne te gjithe mundohemi qe te ham ne menyren e duhur. Nje diete e
ushqyeshme eshte esenciale per te mirëmbajtur shendet te mire. Dhe
keshtu zgjedhim edhe ushqimet, por, shpesh na ndodhë që ti anashkalojmë
disa ushqime dhe mos t’i hamë. Cilat janë ato ushqime për të cilat do të
flas në këtë post?

Top 10 Ushqimet Që Ndoshta Nuk Po i Hani


 • Lakra. Lakra është burim shumë i mirë i disa përzierjeve që detoksifikojnë qelizat kancerogjene sepse i lufton ato.
 • Thjerrezat dhe
  bathet tjera si soja, përmbajnë amino acide, hekur, fiber, magnezium,
  potas dhe Vitamin B. Ato zvogëlojnë rrëzikun e sëmundjes së zemrës dhe
  gjithashtu parandalojnë kancerin. Ato gjithashtu forcojnë imunitetin.
 • Patatet e ëmbla. Ato përmbajnë antioksidant, Vitamin A dhe E e gjithashtu edhe B6 dhe fiber.
 • Compound Curcumin gjendet në shafran të Indisë. Është
  agjent anti-inflamator. Ndihmon në luftë kundër kancerit, sëmundjes së
  zemres, semundjes së alzhemerit, artritin si dhe shume semundje tjera
 • Mjaltiështë
  më shumë se ëmbëlzues. Është parë të ketë sukses në trajtimin e disa
  pezmatimeve, djegieve dhe ulcerave. Përmban përzierje që ndihmojnë në
  shërim, luftojnë bakteriet dhe zvogëlojnë inflamacionin. Lexo me shume
  per te mirat shendetsore te mjaltit.
 • Soja – Zvogëlon rrezikun e semundjes së zemres. Ka sasi të lartë të proteinave dhe shumë pak yndyra të ngopura.
 • Avokado – edhe pse avokado është me sasi të lartë të
  yndyres, ajo është e llojit gjysmë të ngopur, gjë që e bënë shumë të
  mirë për zemer. Përveç tjerash ka sasi të lartë të fibres.
 • Fig i tharë – Si te thare përmbajnë shumë fibër dhe janë të pasur me vitamin B dhe hekur. Përveç tjerash përmbajnë edhe kalcium dhe potas.
 • Lakër-jeshilet (para) – Janë me sasi të vogël të kalorive dhe nuk kanë fare yndyra kurse përmbajnë vitamine A.
 • Elbi – Përmbjanë proteina, potas, fiber, hekur dhe fosfor.

Ne të gjithë jemi të vetëdijshëm ndaj një diete të shëndetshme por
shpesh na ndodhë që ti anashkalojmë disa ushqime te shendetshme për
arsye të kota. Këto ushqime janë të pasura me vitamina dhe minerale dhe
janë të dobishme për funksionin e duhur të trupit.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Top 10 Ushqime Te Shendetshme Qe Ndoshta Nuk Po I Hani
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Keshillave :: Ushqimi dhe Dieta-
Kërce tek: