Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.forumotion.comMjeksia-Grup


Share | 
 

 Arrat kontrollojne glukozen dhe yndyren ne gjak

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Arrat kontrollojne glukozen dhe yndyren ne gjak   Tue Sep 13, 2011 6:40 pm

Perdorimi i arrave ne jeten e perditshme ndihmon ne kontrollin e diabetit te tipit 2 dhe parandalimin e komplikimeve te mundshme percjellese.

Keshtu bene te ditur nje hulumtim i ri nga spitali Shen Majkell dhe Universitetit ne Toronto.

Doktor Dejvid Xhenkins rekomandon qe te konsumohen 30 grame arra ne dite si ushqim i shendetshem per kontrollin e glukozes dhe yndyres ne gjak.

Studimi tregon, po ashtu se arrat, lajthite, arra indiane, kikiriku dhe bajamet jane shume te shendetshme.

Ky studim mund te ndihmoje ne permiresimin e jetes se personave te prekur nga diabeti. Natyrisht, ketu jane edhe metodat tjera per sherimin e diabetit sic jane makro-biotiket.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Arrat kontrollojne glukozen dhe yndyren ne gjak
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Keshillave :: Ushqimi dhe Dieta-
Kërce tek: