Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Zbulohet "Fibra -C",ja pse na vjen mire kur na perkedhelin...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
dr.FjoollaaH™

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Zbulohet "Fibra -C",ja pse na vjen mire kur na perkedhelin...    Fri Sep 30, 2011 1:02 pm

Fibra nervore që bën që t’i duam aq shumë përkëdheljet dhe përqafimet (ato të partnerit, miqve apo prindërve), është identifikuar për herë të parë nga një neuroshkencëtar, Francis McGlone. Gjatë Festivalit të Shkencës në Britani, kërkuesi ka shpjeguar këto ditë zbulimin e tij.

Përveç faktit që shkencërisht është shumë interesant, zbulimi mund të shërbejë për të eksperimentuar një mënyrë të re për të mjekuar dhimbjet kronike. Dhe kjo është terapia përmes përkëdheljeve.

Skuadra e kërkimit e McGlone ka përdorur një makinë “përkëdhelëse” shumë futuriste për të hequr dhimbjen. Shpejtësia dhe presioni ideal bëjnë që të arrihet kënaqësi maksimale. Me qëllim që të izolojnë nervin e ndjeshëm ndaj prekjeve, u është kërkuar disa vullnetarëve të tregonin se sa ishin të kënaqshme përkëdheljet, të bëra nga makina me ritme të ndryshme. Pas kësaj, atyre që morën pjesë në eksperiment u janë vënë elektroda në lëkurë, për të regjistruar mbarëvajtjen e sinjaleve nervore që kalonin nga lëkura në tru.

Duke krahasuar sinjalet që korrespondonin me përkëdheljet e përshkruara si më të mirat tek “kavjet njerëzore”, shkencëtari ka mundur të dallojë një tufë nervash të quajtura “Fibra - C”. Lëvizjet përkëdhelëse të dorës në lëkurë, sipas kërkuesit, aktivizojnë këto fibra që janë të lidhura drejtpërdrejt me një sistem mirëqenieje në tru, gjë e cila bën të çlirohen hormone që janë burim ndjenjash shumë të mira.

Eksperti specifikon që këto nerva nuk ndodhen tek organet seksuale, (sepse ato kanë fibra dhe nerva më komplekse se kaq), as në pëllëmbën e dorës apo në shputat e këmbëve. Nëse doni të dini si dhe sa ta përkëdhelni partnerin në mënyrën më të mirë, duhet të dini që duhet ta kaloni dorën në trup me një presion 2 gramë, duke prekur 5 centimetër lëkurë në sekondë.


Burimi:Shekulli

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Zbulohet "Fibra -C",ja pse na vjen mire kur na perkedhelin...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Tema e Javës-
Kërce tek: