Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.forumotion.comMjeksia-Grup


Share | 
 

 Domatja ndihmon për uljen e kolesterolit në gjak

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Domatja ndihmon për uljen e kolesterolit në gjak    Fri Sep 30, 2011 1:08 pm

Konsiderohet mbretëreshë e dietës mesdhetare, dhe është e famshme për numrin e elementeve të vlefshme për shëndetin: vitamina, potas, fosfor, beta-karotenë dhe likopenë, një pigment anti-kancerogjen.

Por tashmë domates i njihet dhe një veti tjetër: ndihmon kundër kolesterolit. Të paktën ky është konkluzioni i një studimi të kryer nga disa studiues finlandezë, i cili është publikuar këto ditë në faqet e revistës “British Journal of Nutrition”. Studiuesit finlandezë kanë studiuar rastet e 16 burrave dhe 5 grave të moshave nga 20 deri 49 vjeç, të cilët kishin vlera të larta kolesteroli. Vullnetarëve u është kërkuar të ndjekin për një periudhë 3-javore një dietë pa domate dhe më pas duke e modifikuar të shtonin 30 gramë ketchup ose 300 mililitra lëng domateje në dietë. Për gati të gjithë periudhën që janë ndjekur, shkencëtarët kanë kryer analiza të rregullta gjaku për të vlerësuar nivelet e kolesterolit të keq dhe atij të mirë. Në përfundim të studimit, rezultatet kanë qenë mbresëlënëse edhe për vetë shkencëtarët. Te të gjithë vullnetarët, nivelet e përgjithshme të kolesterolit kanë zbritur me 6% dhe ato të kolesterolit të keq me 13%. Arsyeja pse domatja ka këtë veti anti-kolesterol kaq të lartë ende nuk dihet, por sipas shkencëtarëve, mendohet se numri i lartë i substancave antioksidante luan një rol kyç, sidomos i likopenit që i jep domates ngjyrën e kuqe. Por ajo që është e sigurt është fakti, se personat që vuajnë nga kolesteroli nuk duhet t’ju mungojnë dozat ditore të domates.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Domatja ndihmon për uljen e kolesterolit në gjak
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Keshillave :: Ushqimi dhe Dieta-
Kërce tek: