Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.forumotion.comMjeksia-Grup


Share | 
 

 Perimet e ngrira më të shëndetshme

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Perimet e ngrira më të shëndetshme   Sat Oct 01, 2011 5:45 pm

Perimet e ngrira janë më të freskëta se ato që sapo janë marrë nga toka, sipas një studimi të Institutit të Ushqimit në Britaninë e Madhe.


Duke u bazuar në analiza, perimet e ngrira janë më të shëndetshme se ato të freskëtat për shkak se mund të ruajnë për një kohë më të gjatë vlerat ushqimore.

Studimi nxjerr në pah se përpara se perimet e freskëta të mbërrijnë në pjatat tona mund të kalojnë deri në dy javë.
Gjatë kësaj kohe kërkimet kanë treguar se fasulet mund të humbin deri në 45% të substancave ushqyese, bronkolit 25%, bizelet 15% dhe karotat 10%.
Ndërkohë që perimet e ngrira i nënshtrohen këtij procesi brenda pak orësh, duke humbur në këtë mënyrë më pak vlera ushqyese.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Perimet e ngrira më të shëndetshme
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Keshillave :: Ushqimi dhe Dieta-
Kërce tek: