Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.forumotion.comMjeksia-Grup


Share | 
 

 Barnat dhe analizat që më shumë dëmtojnë sesa ndihmojnë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Barnat dhe analizat që më shumë dëmtojnë sesa ndihmojnë   Tue Oct 04, 2011 12:31 pm

Sipas Shoqatës amerikane të shkencëtarëve, mjekimi i dhimbjes së fytit me antibiotikë, dërgimi i shpeshtë i pacientëve në denzitometri, EKG, rëntgen të shpinës, si dhe kontrollimi i astmës me kortikosteroidë inhalues – janë veprime të cilët shumë shpesh sjellin më shumë dëm sesa dobi.

Pacientët me dhimbje shpine,që nuk zgjat më shumë se gjashtë javë, dhe nuk kanë simptoma të rënda të sëmundjeve tjera, zakonisht dërgohen në incizim rutinor të rëntgenit në shtyllës kurrizore pa pasur nevojë.

Ndër aparatet e popullarizuara është edhe denzitometri- pajisje e lidhur më kompjuter i që mat dendësinë e eshtrave. Ekspertët amerikanë thonë se udhëzimet për denzitometri janë të panevojshëm te femrat më të reja se 65 vjeç dhe te meshkujt më të rinj se 70 vjeç pa faktorë të rrezikut.
Është e panevojshme që pacientët me rrezik të ulët të dërgohet për të bërë EKG-në vjetore. Edhe pediatrit e teprojnë duke dhënë kortikosteroide inhalatore për “kontrollimin e mirë të astmës”.

Mjekët pajtohen se terapitë me antibiotikë nuk duhet t’u përshkruhen pacientëve me simptoma të sinusitit të lehtë apo mesatar, dhe nëse simptomat nuk zgjasin më shumë se shtatë ditë./telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Barnat dhe analizat që më shumë dëmtojnë sesa ndihmojnë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Sjelljet e çrregullta e dëmtojnë aftësinë mendore

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Keshillave :: ILAQE & Medikamente-
Kërce tek: