Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mjeksia-Grup


 

 Personat me lëkurë të zbehtë s’kanë vitaminë D

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
dr.FjoollaaH™


<b>Postime</b> Postime : 9044

Personat me lëkurë të zbehtë s’kanë vitaminë D Empty
MesazhTitulli: Personat me lëkurë të zbehtë s’kanë vitaminë D   Personat me lëkurë të zbehtë s’kanë vitaminë D I_icon_minitimeSat Oct 08, 2011 6:24 pm

Personat e dobët, që janë të prirur të digjen nga rrezet e Diellit, duhet të marrin më shumë ushqime për të siguruar marrjen e vitaminës D.

Kështu thonë disa studiues. Duket se personat me lëkurë të zbehtë kanë mungesë të vitaminës thelbësore që trupi prodhon nga drita e Diellit.

Një grup studiuesisht nga Qendra e Studimeve Kundër Kancerit në Britaninë e Madhe thonë se, edhe me një ekspozim të madh në Diell, personat e dobët mund të mos jenë në gjendje të prodhojnë aq sa duhet vitaminë D.

Nga ana tjetër, shumë rreze Dielli mund të shkaktojnë kancerin në lëkurë. Për këtë arsye, studiuesit vlerësojnë se rritja e ekspozimit ndaj Diellit nuk është mënyra e duhur për të asimiluar nivele më të larta të vitaminës D tek personat e dobët.

Por marrja e ushqimeve shtesë mund të jetë. Studiuesit kanë ekzaminuar 1200 persona, nga të cilët 730 kishin nivele “më të ulët se optimali” të vitaminës D dhe shumë prej këtyre ishin persona me lëkurë shumë të zbehtë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Personat me lëkurë të zbehtë s’kanë vitaminë D
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shtatzënat, më shumë vitaminë D
» Pse je kaq e zbehtë?
» Boronicë për personat me astmë
» Super-ananasi me 200% vitaminë C
» A merrni sa duhet vitaminë D?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: