Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Produktet kozmetike mund të dëmtojnë flokët

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
dr.FjoollaaH™

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Produktet kozmetike mund të dëmtojnë flokët    Thu Nov 03, 2011 8:25 am

Në të shumtën e rasteve pacientët mund të dëmtojnë flokët e tyre dhe nga frekuentimi i shpeshte dhe i kimikateve të ndryshme që shkaktojnë faktorët e jashtëm siç janë lyerja krehja etj.

Dëmtime mekanike që mund të shfaqen nëpërmjet krehjes së shpeshtë dhe të fortë. Larjet e vazhdueshme (normale është larja 2 deri në 5 ditë ) me substanca detergjente të forta çojnë në rritje të dëmtimit të flokut , e humbje te shkëlqimit dhe ne ndarje te pjesës së fundit të flokut.

Pra, theksohet se procedurat si ngjyrosja, dekolorimi, dhe bërja permanent mund të kenë një efekt të konsiderueshëm në strukturën e flokëve nëse nuk realizohen në mënyre korrekte dhe me produkte kimikate të rekomanduara dhe jo me përbërës të fortë shkatërrues.

Ngjyrosja dhe dekolorimi; përdorimi i dekoloruesve të fortë siç janë peroxidet ( hidrogjen peroksidi) vepron mbi melaninën e flokut që oksidohet e ndryshon ngjyrë.

Përveç veprimit në pigment vërehen dhe dëmtime në keratinën e flokut që janë të rëndësishme për stabilitetin e flokut që ndahet dhe oksidohet. /Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Produktet kozmetike mund të dëmtojnë flokët
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Te ndryshme :: Moda & Estetika-
Kërce tek: