Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Kumbullat e thara dhe dardhët përmirësojnë tretjen

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Kumbullat e thara dhe dardhët përmirësojnë tretjen    Sat Dec 03, 2011 3:38 pm

Kumbulla e tharë është ndër antioksiduesit më të fuqishëm, ndonëse është e njohur sipas veçorive laksative dhe përbërjen fijezore.

Kumbulla e tharë është burim i shkëlqyer i karotinës beta, antioksidues i dobishëm, që mbron nga arteroskleroza, sëmundja e zemrës, kanceri i zorrës së trashë, astma dhe artriti. Kjo pemë e tharë përmban edhe sasi më të madhe të kaliumit si dhe vitaminë K.

Dardha, edhe pse është e lëngshme dhe e ëmbël, përmban rreth 100 kcal, ndërsa është shumë e pasur me fruktozë, glukozë dhe me levulozë - me sheqerin më të ëmbël natyror, prandaj është burim i jashtëzakonshëm energjie. Po kështu është e pasur me vitaminën B, e cila luan rol të rëndësishëm në mbrojtje të organizmit nga pasojat e stresit.
Dardha e freskët përmban mjaft fijeza, që ndihmojnë në masë të madhe zbrazjen e rregullt të zorrëve. /Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
nexhmije krasniqi
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG
avatar

<b>Postime</b> Postime : 2

MesazhTitulli: Re: Kumbullat e thara dhe dardhët përmirësojnë tretjen    Fri Dec 23, 2011 6:41 pm

ju lutem nje keshill per foshnejn time esht 15 muajsh dhe gjdoher ka veshtirsi ne tretje gjdoher esht kaps ..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kumbullat e thara dhe dardhët përmirësojnë tretjen
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: