Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Zgjidh aromat e duhura në çdo ambient

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
dr.FjoollaaH™

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Zgjidh aromat e duhura në çdo ambient    Sat Dec 10, 2011 7:47 pm

Të parfumohesh ambientin nuk është vetëm kënaqësi. Disa aromatikë të njohur janë në gjendje të të dhurojnë energji të reja e të të largojnë dhimbjen e kokës dhe pagjumësinë. Të tjerë të ndihmojnë të qetësohesh, madje të mbrojnë nga shqetësime dhe mërzitja.

Parfumet ndikojnë pozitivisht në humorin e shëndetin tonë, duke na dhuruar qetësi, si për të stimuluar përqendrimin.

Ky konfirmim vjen nga Japonia, ku aromatikët shpërndahen në ajër nëpërmjet disa tubave të ajrit të kondicionuar nga kompani të mëdha (p.sh esencë limoni në mëngjes, aromë lulesh nga dreka dhe aromë agrumesh deri në pasdite). Përfundimi? Në këto zyra prodhueshmëria është rritur 20%. Shfrytëzo edhe ti fuqinë e esencave nëpërmjet një qiriu ose vajrave me esencë. Mjafton të zgjedhësh aromën që të bën të ndjehesh mirë.

* Në studio: Esencat më të dobishme për të rritur përqendrimin? Rozmarina, qitro, jasemin e borzilok.

* Në sallon: Menta është stimuluese. Eukaliptusi, trumza dhe pisha pastrojnë
ajrin dhe janë të dobishme kur në sallon ka njerëz që pinë duhan.

* Dhoma e gjumit: Më mira për qetësim? Lule blete, por edhe një trëndafil, jasemin, vanilje, kajsi. Kanella është esenca e duhur për të zgjuar sensualitetin.

* Kuzhina: Për të garantuar një drekë të këndshme, ideale janë: kamomili, livanda (trumzë e butë).

* Në banjo: Esenca me regjenerues janë: dëllinja, qitro, livanda, pisha, eukaliptusi. Kamomili, trëndafili dhe portokalli. Shërbejnë për të eliminuar lodhjen.

* Nuk je mirë? Menta ndihmon në tretje dhe ul dhimbjen e kokës. Disa pika livande në jastëk luftojnë pagjumësinë.

* Je e trishtuar? Përdor burth (ciklamin) mund të të ngrenë humorin.

/Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Zgjidh aromat e duhura në çdo ambient
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Tema e Javës-
Kërce tek: