Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.forumotion.comMjeksia-Grup


Share | 
 

 Kur mund të qëndrojnë fëmijët vetëm në shtëpi?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Antigona
Studentë i FM-së
Studentë i FM-së
avatar

<b>Postime</b> Postime : 89

MesazhTitulli: Kur mund të qëndrojnë fëmijët vetëm në shtëpi?   Sun Dec 11, 2011 1:28 pm


Kur mund të qëndrojnë fëmijët vetëm në shtëpi?
Duke i ushtruar fëmijët që të qëndrojnë vetëm në shtëpi, ju ushtroni vetëqëndrimin e tyre.
03 Dhj 11 Burimi: bebaime


Duke i ushtruar fëmijët që të qëndrojnë vetëm në shtëpi, ju ushtroni vetëqëndrimin e tyre. Kur fëmijët janë vetëm, ata ndërtojnë pavarësinë e tyre, ndjenjën e përgjegjësisë dhe teknikën e gjindshmërisë praktike. Por për të qenë e gjitha siç duhet, ja disa këshilla të cilat mund të ju ndihmojnë: Koha më e mirë për të filluar Pas moshës 12 vjeç, mund të filloni ta mësoni fëmiun që të qëndrojë vetëm në shtëpi. Ndarjet e para duhet të fillojnë ngadalë dhe me maturi. Së pari shkoni deri në ndonjë dyqan apo ndonjë vend tjetër të cilin fëmiu e di që është afër shtëpisë suaj.

Çfarë mund të bëni?
Sigurohuni që fëmija juaj është i gatshëm të kujdeset për vetveten kur ju nuk jeni pranë tij.Mësojeni me rregullat themelore të sigurisë.Gjithmonë duhet të jeni në dijeni se ku e keni fëmiun, me kë është dhe çfarë bën.

Mësoni fëmijen tuaj me rregullat e sigurisë

- Kë ta telefonojë në raste urgjente.
- Në rast rreziku, si të shpjegohet përmes telefonit se ku ndodhet vendbanimi juaj.
- Të ju telefonojë sa herë që të mbërrijë në shtëpi.
- Se si ti mbyllë dyert dhe dritaret, dhe alarmin e sigurisë po qe se e keni.
- Që në asnjë rast të mos e lejojë askend të huaj të hyjë në shtëpi pa lejen tuaj.
- Që personit që troket në derë të mos i tregojë që është i vetëm në shtëpi.
- Që qelësin e shtëpisë ta mbajë në vendin ku nuk mund ti humbet.
- Si të reagojë në rast zjarri.
- Që të mos hyjë në shtëpi po qe se dyshon që diçka nuk është në rregull – psh. derë e lënë hapur, dritare e thyer…
- Që të ju telefonojë, nëse diçka e frikëson apo nëse diçka e bën që të mos ndihet mirë.

A është fëmija i juaj i gatshëm të qëndrojë vetëm në shtëpi?
1. Sigurohuni që fëmija juaj pas mësimit në shkollë do të shkojë në shtëpi? A di të reagojë pa panikë në situata të paparashikuara?
2. A është i gatshëm të qëndrojë vetëm në shtëpi pa patur frikë?
3. Sigurohuni që fëmija juaj është i lirshëm që të ju drejtohet në rast të ndonjë problemi, posaçërisht po qe se dikush e keqtrajton.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kur mund të qëndrojnë fëmijët vetëm në shtëpi?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Te ndryshme :: Familja dhe fëmijët-
Kërce tek: