Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 peshqit me te moshuar ne botë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Antigona
Studentë i FM-së
Studentë i FM-së
Antigona

<b>Postime</b> Postime : 89

MesazhTitulli: peshqit me te moshuar ne botë   Sun Dec 11, 2011 2:38 pm

Dy peshq akuariumi, më të vjetrit të njohur në Britaninë e Madhe dhe mbase edhe në botë, festuan ditën e mërkurë 34-vjetorin e tyre.
Në fakt, ata mund të jenë edhe më të moshuar se kaq, rrëfen pronari, i cili fitoi “Splishin” dhe “Splashin” në një kënd lojrash, në vitin 1977. Atëherë, ata kishin një ngjyrë të kuqe të ndezur, por me kalimin e viteve, nga pleqëria janë shndërruar në gri.

Çifti i peshqve ka jetuar më shumë edhe se katër mace të shtëpisë. Diçka e tillë është e pashpjegueshme duke patur parasysh se peshqit jetojnë maksimalisht deri në dhjetë vjet, ndërsa ata që rriten në akuarium, kanë një jetëgjatësi shumë më të ulët.

”Nuk e kam idenë se si ia kanë bërë që të jetojnë të dy kaq gjatë. Kemi mbajtur të pastër akuariumin dhe i kemi hedhur ushqim çdo mëngjes, por nuk kemi bërë asgjë tjetër të veçantë. Janë bërë si pjesë e shtëpisë”, shprehet pronari, sipas të cilit, ka shumë gjasa që shtëpia t’u mbetet peshqve, pasi me “siguri do të jetojnë më gjatë se ne”, batuta e tij.

Në librin Gines, peshku më i moshuar ka ngordhur në moshën 43 vjeçare.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
peshqit me te moshuar ne botë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Kuriozitete-
Kërce tek: