Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Miqësia si ilaç

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Antigona
Studentë i FM-së
Studentë i FM-së
avatar

<b>Postime</b> Postime : 89

MesazhTitulli: Miqësia si ilaç   Sun Dec 25, 2011 11:51 am

Personi që ka dashurinë e më të afërmve, është më rezistent ndaj sëmundjeve, më shpejt shërohet si dhe jeton më gjatë e më mirë, shpjegojnë shkencëtarët.
Të shkosh me shoqet në kinema, të bësh shoping me to tërë ditën, t'i telefononi njëra-tjetrës ... Nuk është mahi! Këtë e kanë vërtetuar dhjetëra shkencëtarë. Të kesh
shumë shoqe, është strategjia më e mirë për kapërcimin e çdo vështirësie, sëmuremi më pak, jetojmë më gjatë dhe më mirë reagojmë ndaj ilaçeve. Secila prej nesh ka ndonjë situatë në jetë, e cila e forcon këtë lidhje dhe kurrsesi nuk dëshirojmë të mbetemi pa shoqen, tek e cila kemi besim, por që është shoqe e njëmendtë, pa hile! Hulumtimi i fundit për këtë temë është botuar në magazinën Psychosomatic.

Për 6 vjet janë studiuar 900 gra, të cilat kanë arritur në spital për shkaqe të pengesave në zemër dhe dyshimit për sulm në kokë. Këto gra, veç të tjerash, janë hulumtuar edhe për marrëdhëniet sociale. Është vërtetuar se gratë të cilat jetojnë të izoluara dhe me më pak shoqe, kanë më shumë gjasa të përjetojnë atak në zemër, - thotë Francesko Bottaccioli, docent i psikoimunologjisë në Bolonjë. A thua vërtet është e mundshme që dashuria e familjes dhe e shoqeve ta përforcojë sistemin imunologjik? - pyet Bert Uchino nga zyra e Psikologjisë në Universitetin e Utahut në SHBA dhe shpjegon: Personat të cilët kanë marrëdhënie më të mira me të afërmit, kanë më shumë miq-shokë, ata më shumë kujdesen për vetveten dhe kanë më shumë dëshirë për jetën. Kanë edhe imunitet më të mirë si dhe mundësi më të vogël të sulmit në tru. Mirëpo, deri më sot nuk është ditur pse është kjo kështu, përderisa nuk janë zbuluar qelizat ' speciale nervore, të ashtuquajtura
neurone. Dhe, çfarë kanë shoqet e mira me shëndetin tonë? Që të mund ta kuptojmë këtë, profesionistët e kanë studiuar autizmin, i cili mund të jetë i nxitur pikërisht me punën e neuroneve. Te ata që kanë jetë të mirë sociale, neuronet janë mjaftë aktive.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Miqësia si ilaç
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: