Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.forumotion.comMjeksia-Grup


Share | 
 

 Bimën mesdhetare që nuk guxojmë ta harrojmë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Bimën mesdhetare që nuk guxojmë ta harrojmë   Mon Jan 02, 2012 12:29 pm

Origano në mjekësi është përdorur edhe në kohët antike, kur me gjethen e saj ishin shëruar plagët në lëkurë, si dhe i kishte zbutur dhimbjet në muskuj.

Në mjekësinë tradicionale përdoret nga shërimi i astmës, ngërçeve, diarresë dhe tretjes së ushqimit. Edhe sot e kësaj dite përdoret çaji nga organo si ilaç popullor kundër ftohjes dhe përmirësimit të shëndetit në përgjithësi. Kjo gjethe e imët e vogël përdoret edhe në formë të freskët si mëlmesë, ngase ushqimit i fal aromë të këndshme.

Origano përmban dy përbërës kimik, karvakrol dhe timol, që ofrojnë ndjenjën e ngrohtësisë në gojën tuaj shkaku i ndikimit te qelizat e ndjeshme në temperaturë. Shpesh përdoret në kuzhinën mesdhetare dhe shpesh njihet si dhurues i shijes “italiane” në ushqim, përderisa kombinohet mirë me perime, bishtajore, mish peshku, pica… etj.Ndikimi në shëndet

Origano ishte pjesë e shumë hulumtimeve mjekësore dhe shkencore. Ndikimi i saj është mjaft pozitiv kur kemi të bëjmë me infeksionet te njerëzit. Origano përmban disa antioksidues të fuqishëm, për të cilët mendohet se ndikojnë pozitivisht në sistemin kardiovaskular dhe atë nervor, më pas i largojnë simptomat e infeksioneve në organizëm, si dhe e ekuilibrojnë glukozën në gjak. Po ashtu, është zbulimi i saj kundër kancerit dhe ndikimi i dobishëm në mëlçi.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Bimën mesdhetare që nuk guxojmë ta harrojmë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Keshillave :: Ushqimi dhe Dieta-
Kërce tek: