Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mjeksia-Grup


 

 Fakte mahnitese

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
dr.FjoollaaH™


<b>Postime</b> Postime : 9044

Fakte mahnitese  Empty
MesazhTitulli: Fakte mahnitese    Fakte mahnitese  I_icon_minitimeFri Jun 03, 2011 12:53 pm

truri arrit peshen maksimale prej moshes 20, 3 njesi mase.
Truri yn perben vetem 2 perqind t' peshimit te trupit dhe perdor mbi 20 perqind oksigjenin e trupit.
Informatat udhtojn pergjate nervav me shpejtesi 290 milje n'or


trupi ka rreth 100 trilion qelizore
per gjat ter jetes zemra rreh mbi 2 bilion here
vetem 17 muske punojn per t'ber buzeqeshje, ndersa per rrudhat e vetullave 43


Syt e ton kan 125 million qelizore per t' dalluar nuancen(hijen) e hirte
ne drite t'zbehur dhe 7 million qelizore qe japin ngjyr n'drit
t'ndritshme.
hunda e stervitur mund t' dalloj mbi 10,000 aroma t' ndryshme
N' nje dit gjaku yn rrotullohet tejpertej n'trup 1,440 her


Damaret e gjakut(arteriet, kapilaret, dhe vena) perbejn 60,000 sistemin
miljes ne trupin e humanit
Prej moshes 30 vjeqare, truri fillon t'humb 50,000 qelizore n'dite.
Prej moshes 70 vjeqare veshka jon do t' mer dy her m'gjat me filteru gjakun sesa 30 vjet me par.
N' hapesiren e nend muajve, fetusi rrit peshimin 2.4 bilion her n' brendesin e mitrit t' nenes.
Kemi 19 koca n' secilen dore,26 koca n' secilen kembe, dhe 28 koca n'kafk


shum semundje jan te njohura qe prodhojn karakteristika t' erese ne t'prekurit e trupit.
Tyfoidi ka aromen si buka e prjekur. Fruthi gjerman si pupla t'shkulura, ethet e verdha si shitore e kasapit
Marren rreth 200 muskuj per t' arritur nje hapt te ecjes..
Uji perben 20-80% indorin e trupit dhe m'shum se 85% indorin e trunit


Kemi mbi 50,000 protine t'ndryshme n'trupin ton
T' rriturit kan reth 10,000 gonxhe t'shijes, foshnjet dhe femit edhe me shum. Gonxhet e
nje neutrofil( nje qelizor i bardh i gjakut) mund t' mbys 25 bakterie para se t'mbytet prej lengit t' tretesve t'vet.
rreth moshes 18, truri peshon 1.362 kg dhe numron 50 deri 100 bilion qelizors t' nervav.


nje katror i njesis s'gjatesie t'lekures mban 650 gjendere djerse, 20 damar gjaku dhe mbi 1000 perfundime t'nervev.

rreth 650 muskule kellefin skeletin

trombocitesit jetojn vetem per 10 dit.

veza e femres eshte 85000 here me e madhe sesa sperme e mashkullit.zemera e njeriut 70 vjeqar ne pushim do te pompon nje eerek me pak gjak n'minut sesa ka ber 40 vjet me pare

meleija kryen mbi 500 funksione t' ndryshme


nje human eshte i perber perafersisht me 100 trilion qelizors

brenda nje sekondi 3 milion qelizor vdesin, numer njejte njekohesisht prodhohet


Prej kohes t' foshnjeris deri nje rritje t'plot, ti do kesh 144 koca me pak.

Qdo minut, 300 million qelizes t' trupit vdesin.Nese keto nuk kishin qene t'zevendesur,te gjitha do ishin vdekur per 230 dit.

Jet-shkurter jan qelizoret n' zonen intestinalit(barkut) me zgjasje vetem nje dit ose dy.


tendosja e mbarimit ne mbarim,siperfaqja tretes matet 30 kembe

zgjat 25,000 here me shume me shiju supen sesa mi mor er


Njeriu 70 vjeqar me frymemarrje t' thelbesisht do t' merr ajer sikurse ka mor rreth moshes 20 vjeqare.


gjate fjetjes edo 90 minuta per 10 minuta apo keshtu,syri yne leviz
shpejt,zemra yne rreh me shpejt,frymemarrje yne rritet,presion i gjakut
ngritet,truri yne eshte aktiv dhe ne enderrojm
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Fakte mahnitese
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» 12 fakte qe duhet ti dime per aspirinen
» Fakte të çuditshme për trurin tonë
» 10 fakte për trupin që mund të mos i dini
» 20 Fakte Fascinuese Per Fuqin Natyrale Sheruese Te Bananes

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Shkencave egzakte :: Biologji & Kimi-
Kërce tek: