Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mjeksia-Grup


 

 Zbulimi, njeriu nuk ka paraardhës majmunin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
dr.FjoollaaH™


<b>Postime</b> Postime : 9044

Zbulimi, njeriu nuk ka paraardhës majmunin Empty
MesazhTitulli: Zbulimi, njeriu nuk ka paraardhës majmunin   Zbulimi, njeriu nuk ka paraardhës majmunin I_icon_minitimeSat Sep 04, 2010 6:29 pm

Shkenctarët kanë zbuluar se njeriu , bashkë me shimpazenë kanë evoluar nga i njëjti paraardhës shumë kohë më parë, por secili është evoluar në mënyra të ndryshme

Historia e prejardhjes së njeriutka marrë një tjetër kthesë pasi duket se njeriu nuk ka paraardhës majmunin shimpanze.

Shkenctarët kanë zbuluar se njeriu , bashkë me shimpazenë kanë evoluar nga i njëjti paraardhës shumë kohë më parë, por secili është evoluar në mënyra të ndryshme. Këto të dhëna kanë dalë pasi shkenctarët zbuluan Ardin, një qenie njerëzore që ka jetuar 4.4 milionë vite më parë në atë që njihet tashmë si Etiopia.
Skeleti i një femre ka jetuar miliona vjet para Lusit, që është studiuar si skeleti më i hershëm njerëzor. Ky skelet i vjetër rezervon të njëjtën mençuri të evolucionit njerëzor, thonë antropologët.

Një studim i skeletit Ardi tregon se speciet njerëzore jetonin në pyje dhe mund të ngjiteshin me të 4 gjymtyrët në pemë, por zhvillimi i krahëve dhe këmbëve tregon se ata nuk kalonin shumë kohë në pemë por ata ecnin drejt me 2 këmbë kur zbrisnin në tokë.

Ky është një nga zbulimet më të rëndësishme të qënieve njerëzore. Skeleti Ardi ka këmbë , kokë, duar dhe pjesët më kritike të trupit. Shkencëtarët e krijuan skeletin pas gjetjes së 125 pjesëve të tij.

B./balkanweb/
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Zbulimi, njeriu nuk ka paraardhës majmunin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Gjithe sykalterit kane nje paraardhes te njejte!
» Zbulimi i elementeve kimike
» Zbulimi që ndryshoi konceptin mbi shumë sëmundje
» [Mesim] Njeriu
» Njeriu apo kali?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Shkencave egzakte :: Biologji & Kimi-
Kërce tek: