Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mjeksia-Grup


 

 Fasulet pastrojnë organizmin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
iliriana
Studentë i FM-së
Studentë i FM-së
iliriana


<b>Postime</b> Postime : 3702

Fasulet pastrojnë organizmin Empty
MesazhTitulli: Fasulet pastrojnë organizmin   Fasulet pastrojnë organizmin I_icon_minitimeSun Jan 02, 2011 9:51 am

Si pjese e nje diete te shendetshme, ushqimet e plota luajne rol te rendesishem duke e ndihmuar trupin tone qe te funksionojne ne menyre optimale, nder to edhe fasulet.

Fasulet jane ushqim mrekulliberes. Ulin kolesterinen, rregullojne sheqerin ne gjak dhe prodhimin e insulines dhe mbrojne kunder kancerit.

Nese mendoni per ushqime me fiber, proteina dhe antioksidant ju sigurisht menjehere ju shkon mendja tek mishi, frutat dhe ushqimet e plota, por jane fasulet qe ofrojne te tria ne nje pako.

Fasulet janë të pasura me me vitamina B, C dhe E, pastaj edhe me minerale: kalcium, fosfor, bakër, zink, hekur, si dhe me aminoacide, ku më të përfaqësuarat janë triptofani, lizina, arginina, tirozina dhe metionina.

Fasulet kanë ndikim të shkëlqyer edhe në mëlçi dhe fshikëzën e tëmthit, duke u ndihmuar që të punojnë më mirë.

Fasulet janë “pastrues” të vërtetë të traktit digjestiv dhe e forcojnë sistemin kardiovaskular, duke ndikuar njëkohësisht edhe në një pamje më të mirë të lëkurës.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Fasulet pastrojnë organizmin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ushqimet që pastrojnë mëlçinë
» Fasulet për pacientët me probleme në stomak
» Dietat kimike - një rrezik për organizmin
» Dhjetë pijet më të dobishme për organizmin

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: