Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mjeksia-Grup


 

 Truri dhe pikëpamjet e majta apo të djathta

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
dr.FjoollaaH™


<b>Postime</b> Postime : 9044

Truri dhe pikëpamjet e majta apo të djathta  Empty
MesazhTitulli: Truri dhe pikëpamjet e majta apo të djathta    Truri dhe pikëpamjet e majta apo të djathta  I_icon_minitimeMon Apr 25, 2011 9:02 pm

Truri dhe pikëpamjet e majta apo të djathta  Truri

Truri mund të përcaktojë nëse njeriu përdor më lehtësisht dorën e majtë apo të djathtë. Por a luan rol truri nëse personi është i djathtë apo i majtë në politikë?
Një studim botuar në revistën Biologjia Aktuale (Current Biology) morri në shqyrtim 90 studentë londinezë, të cilët i njëjtësonin pikëpamjet e tyre nga “shumë liberale” në “shumë konservatore”.
Skanimet e trurit zbulua se tek studentët liberalë rajoni i trurit që përpunon informacione kontradiktore ishte më i madh. Kjo, thonë autorët e studimit, mund të shpjegojë tolerancën për pasiguri dhe për më shumë pikëpamje liberale.
Konservatorët ishin të prirur të kishim një “amygdala” më të madhe – (amygdala është pjesë e trurit që përpunon frikën dhe identifikon kërcënimet). Kjo i bën ata të jenë më të prirur për të integruar pikëpamje konservatore.
Autorët studimit thonë liberalizmi dhe konservatorizmi janë të lidhura me strukturën e trurit. Por nuk dihet nëse struktura e trurit përcakton politikën apo nëse politika ndryshon strukturën e trurit./VoA/
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Truri dhe pikëpamjet e majta apo të djathta
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Truri, 5 minuta për tu zgjuar!
» A ka nevoje truri per pushim?
» Truri i nënave të reja, më i madh
» Truri ynë bën dallimin e llojeve të të qeshurës
» Studimi: Truri, drejtuesi më i mirë i një makine

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: