Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mjeksia-Grup


 

 Thonjtë, një tregues i shëndetit

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
dr.FjoollaaH™


<b>Postime</b> Postime : 9044

Thonjtë, një tregues i shëndetit  Empty
MesazhTitulli: Thonjtë, një tregues i shëndetit    Thonjtë, një tregues i shëndetit  I_icon_minitimeMon May 09, 2011 8:05 am

Thonjtë na rrëfejnë jo vetëm nëse janë të kuruar dhe të rregulluar, por edhe nëse trupi ynë ka ndonjë shqetësim.
Fillimisht është e nevojshme të dihet se kur thonjtë ndryshojnë formë, përmbajtje dhe ngjyrë atëherë në trup ka një problem.
Ja disa prej shqetësimeve më të përhapura:
Nëse thonjtë janë me nuancë të verdhë...
Nëse thoi është i verdhë atëherë ngjyruesit që përdorni kanë cilësi të dobët. Thonjtë mund të bëhen të tillë edhe nëse ka probleme më frymëmarrjen, me sinuset kronikë apo bronkitin. Në këtë rast janë të verdhë thonjtë e duarve dhe të këmbëve.
Nëse thonjtë janë të dobët...
Kur thonjtë thyhen, këputen me lehtësi ka mungesë të vitaminës A, B6, E ose të kripërave minerale. Shpesh kjo mungesë mund të vijë prej trajtimeve me medikamente apo prej dietave të drastike. Thonjtë bëhen të dobët edhe nëse përdorni manikyr agresivë ose nëse përdorni mjete pastruese të forta në shtëpi.
Nëse thonjtë kanë njolla të bardha...
Prania e njollave të tilla tregon mungesë vitaminash. Në kohën e komunizmit pjesa më e madhe e njerëzve kishin njolla të bardha në thonj.
/Telegrafi/
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
indira kruja
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG
indira kruja


<b>Postime</b> Postime : 53

Thonjtë, një tregues i shëndetit  Empty
MesazhTitulli: Re: Thonjtë, një tregues i shëndetit    Thonjtë, një tregues i shëndetit  I_icon_minitimeThu May 12, 2011 1:29 pm

psh nje shoqe imja i ka thonjte te rrudhur dhe te dobet dhe i kane keshilluar tu beje banje me uthull.por nuk e di sa efektive eshte
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://monellavagabonda64@yahoo.com
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
dr.FjoollaaH™


<b>Postime</b> Postime : 9044

Thonjtë, një tregues i shëndetit  Empty
MesazhTitulli: Re: Thonjtë, një tregues i shëndetit    Thonjtë, një tregues i shëndetit  I_icon_minitimeSat May 14, 2011 7:30 pm

indira kruja shkruajti:
psh nje shoqe imja i ka thonjte te rrudhur dhe te dobet dhe i kane keshilluar tu beje banje me uthull.por nuk e di sa efektive eshte


Llaku për thonj vështirë t’i rezistojë kripës së detit dhe pastrimit, por një kundërezistues shumë lehtë mund të rregullohet nga uthulla e zakonshme. Para se të vendosni llakun për thonj, një copëz pambuku e lagni në uthull dhe lyeni thonjtë.

Pas tharjes së thonjve, vendosni ngjyrën tuaj të preferuar. Uthulla e bardhë po ashtu është shumë e preferuar për manikyr apo pedikyr shtëpiak, ngase zbut thonjtë dhe përgatit ata për lyerje.

Nëse dëshironi që të keni thonj të mirë, atëherë para se të vendosni llakun në thonj, si për ata të duarve po ashtu edhe për thonj të gishtave të këmbëve, atëherë duhet t’i vendosni në një enë të mbushur me uthull dhe t’i mbani aty për së paku pesë minuta.

Por nëse mendoni se mund të keni probleme me lëkurën tuaj, atëherë në këtë rast më së miri do të ishte të konsultoheni me dermatologun.

Superushqimi që forcon thonjtë është majoneza, e nëse keni dëshirë t’u shtoni një sasi më të madhe të vitaminave, atëherë përdorni vajin e ullirit. Thonjtë tuaj i lyeni me përgatitjen e lartpërmendur dhe i lini që të ndikojë për pesë minuta, më pas duart i pastroni me ujë të nxehtë dhe një gjë të ngjashme e bëni për disa herë në javë.

Kundër llakut dhe ngjyrës së verdhë që paraqitet si pasojë e mosndërrimit të llakut të thonjve për një kohë të gjatë, ndihmon soda bikarbon dhe lëngu i limonit, ndërsa krejt në fund thonjtë i pastroni me një brushë dhëmbësh.

Lëkura e ashpër

Kundër lëkurës së ashpër në thembra shtoni edhe gjysmë gote me ujë. Vloni gjysmë gote të vajit të preferuar për pastrim. Nxejeni në mikrovalë për 30 sekonda dhe i vendosni në një enë të thellë. Me kujdes kontrolloni trupin e ujit që të mos nxehet tepër dhe pas 15 minutave vendosni thembrat e më pas edhe i lyeni me një krem.

Vazelinë para se t’i lyeni thonjtë

Nëse llaku që planifikoni t’i lyeni thonjtë rrëshqet apo largohet nga thonjtë, atëherë hapësirën rreth gishtërinjve më së lehti do të ishte ta pastroni nëse paraprakisht i lyeni me vazelinë.

Masazh për thonj

Vaji ricini që përmban vitamina e zbut lëkurën dhe ushqen thonjtë. Vendosni disa pika dhe bëni masazh për çdo ditë.Sekretet e profesionistëve: Profesionistët japin këshillat e tyre për thonj më të mirë duke u bazuar në uthull
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
Sponsored content





Thonjtë, një tregues i shëndetit  Empty
MesazhTitulli: Re: Thonjtë, një tregues i shëndetit    Thonjtë, një tregues i shëndetit  I_icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Thonjtë, një tregues i shëndetit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Gishti tregues dhe i unazës zbulojnë rrezikun nga sëmundjet
» Facebooku i shërben shëndetit mendor
» Çfarë tregojnë thonjtë për shëndetin tuaj
» Disa këshilla të thjeshta por shumë të efektshme për thonjtë
» Hyrje ne Indikatoret e Shendetit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: