Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Qumështi i gomaricës për shëndet dhe trup të hollë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Qumështi i gomaricës për shëndet dhe trup të hollë    Mon Aug 29, 2011 8:10 am

Qumështi i gomaricës ka qenë sekreti i tenit të përsosur të të famshmes Kleopatra. Shkencëtarët italianë kanë zbuluar se ky qumësht është zgjidhje e shkëlqyer edhe për ruajtjen e vijës së hollë trupore. Për shkak të përmbajtjes së acideve omega-3-yndyrore dhe kalciumit, qumështi i gomaricës “ruan” zemrën dhe mban energjinë në nivel të mirë gjatë ditës dhe pengon grumbullimin e shtresave yndyrore në bel.

Për shkak se është i pasur me proteina, qumështi i gomaricës është alternativë e shkëlqyer për qumështin e lopës, ndërsa ekzistojnë edhe teori se është shumë më i shëndetshëm se sa qumështi i sojës.

Falë sasisë së ulët të yndyrave, ky qumësht zvogëlon yndyrat në gjak dhe u rekomandohet të gjithë atyre që janë alergjikë në qumështin e lopës, e sidomos është i dobishëm për fëmijët për shkak të vlerës së lartë energjetike.

Qumështi i gomaricës është me ngjyrë të bardhë, dhe rrallëherë është i ëmbël. Gomarica brenda ditës mund të japë nga gjysmë deri në tri litra qumësht.

Në krahasim me qumështin e lopës, qumështi i gomaricës përmban vlera më të mëdha të laktozës, më pak proteina dhe yndyra, ndërsa ka pak β-laktoglobuline. /Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Qumështi i gomaricës për shëndet dhe trup të hollë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: