Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.forumotion.comMjeksia-Grup


Share | 
 

 Si te gjeni vendin e pershtatshem per te ruajtur medikamentet?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Si te gjeni vendin e pershtatshem per te ruajtur medikamentet?   Sat Sep 24, 2011 1:21 pm

Ruajtja e medikamenteve ne menyre korrekte siguron qe ato te mbeten te efektshme dhe te sigurta. Shumica e medikamenteve duhet te ruhen ne ambjente te errete, te fresketa dhe te thata. Megjithate shumica e njerezve nuk i ruajne medikamentet sic duhet. Per shembull, shume familje i mbajne ilacet ne hapesiren pas pasqyres ne banjot e tyre, ku lageshtia shume shpejte do te degradoje medikamentin. Gjithashtu eshte e rendesishme te ruani ambalazhimin e origjinal te medikamenteve dhe te eleminoni ato ilace qe kane skaduar. Keshtu qe menyra me e mire per te ruajtur medikamentet eshte te ruani ne menyrat e siperpermendura.

1. Vendosini ilacet tuaja ne nje ambjent te fresket, te erret e te thate si per shembull ne nje prej dollapeve te kuzhines suaj. Per rezultate me te mira zgjidhni nje vend qe nuk bie ne kontakt direkt me driten e diellit ose me nxehtesine e sobes. Nese keni femije, ruajini medikamentet ne nje vend qe nuk mund te arrihet prej tyre nen celes.

2. Mbajini medikamentet ne kontenitoret e tyre origjinale edhe sikur te kene mbetur pak pilula. Mos i perzieni ilacet me te ilace te tjera, pasi datat e skadences nuk do te jene me te sakta.

3. Ekzaminoni medikamentet, qofte nga ambalazhimi duke kontrolluar daten e skadences dhe paraqitjen e ambalazhit, si dhe formen, ngjyren dhe eren e ilacit ne vetvete. Per te me teper eleminoni medikamentet qe ju eshte keshilluar te mos i perdorni me.

4. Kontaktoni me nej farmaci dhe pyesni nese ne zonen tuaj ekzistojne programe per rimarrjen e medikamenteve qe nuk perdoren me. Nese nuk ka programe te tilla qe aplikohen, merrini ilacet dhe eleminoni ambalazhin e tyre origjinal dhe me pas hidhini ne kontenitor me mbyllje hermetike. Hidhini keto kontenitore me vete dhe ambalazhet e ilaceve me vete.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Si te gjeni vendin e pershtatshem per te ruajtur medikamentet?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Keshillave :: ILAQE & Medikamente-
Kërce tek: