Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Si te ulni nivelin e kolesterolit ne 30 dite?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Si te ulni nivelin e kolesterolit ne 30 dite?   Sat Sep 24, 2011 1:23 pm

Ulni nivelin e kolesterolit dhe do te jetoni me gjate. Me shume pak fjale ky eshte mesazhi. Duke mbajtur nivele te konstante te kolesterolit ju ulni mundesine e semundjeve te zemres. Ka dy lloje kolesteroli, HDL dhe LDL. Kolesteroli i mire eshte ai i tipit HDL, ose lipoproteina me densitet te larte, qe eshte nje substance qe perdoret per te trasportuar trigliceridet ne rrjedhen e gjakut. Ndersa kolesteroli i "keq" njihet me emrin LDL, ose lipoproteina me densitet te ulet, qe e transporton kolesterolin prej indit te melcise ne te gjithe organizmin. LDL shkakton qe mukusi te mblidhet ne muret e arterieve tuaja. Kjo rrit rrezikun e krijimit te pllakes arteriosklerotike dhe per pasoje shton mundesine e te vuajturit nga semundje te zemres.

1. Qulli me mjell tershere eshte nje ushqim shume i shendetshem per zemren. Konsumojeni kete ushqim cdo dite ne mengjes per periudhen prej 30 ditesh. Eshte e rendesishme qe ta perdorni ne menyre sa me natyrale. Qulli me mjell tershere ka nje sasi shume te larte fibrash.

2. Bajamet jane nje burim shume i pasur me Vitamine E. Hani rreth 10 deri ne 30 kokrra bajame ne dite. Bajamet kane nje sasi shume te madhe te vitamines E dhe jane shume te shendeteshme nese perdoren me kujdes.

3. Mollet permbajne pektin, kuercetin dhe flavinoide, te cilat kane benefite te ndryshme per shendetin tuaj. Hani nje molle ne dite. Pektina qe eshte e pranishme tek mollet do te ule nivelin tuaj te kolesterolit me 16% nese e konsumoni cdo dite per periudhen 30 ditore.

4. Ecja eshte nje ushtrim shume i mire. Perpiquni qe te ecni nga 2 deri ne 6 kilometra. Ushtrimet dhe ecja rrisin shpejtesine e rrjedhes se gjakut ne trupin tuaj. Kjo ul mundesine e fortesimit ose bllokimit te arterieve.

5. Perdorni nje pilula me baze hudhre. Zgjidhni nje formule sa me natyrale, disa nga keto pilula kane nje shtrese qe do te eleminoje problemet qe lidhen me aromat.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Si te ulni nivelin e kolesterolit ne 30 dite?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Keshillave :: Ushqimi dhe Dieta-
Kërce tek: