Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.forumotion.comMjeksia-Grup


Share | 
 

 Si të veprohet me gjeniun e vogël?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Si të veprohet me gjeniun e vogël?    Sat Dec 10, 2011 7:43 pm

Prindërit ndodhen para një sprove të madhe kur kuptojnë se fëmija i tyre është me talent të veçantë.

Krahas gëzimit, para prindërve lindin edhe pyetje të shumta: si të rritet gjeniu i vogël, por që të mos shkëputet nga fëmijëria normale, si të gjenden paratë për shkollim cilësor etj.

Mbikëqyrja e rritjes dhe e zhvillimit të fëmijës së këtillë është detyrë e domosdoshme, por jo e paarritshme. Psikologët thonë se ndërmjet sforcimit dhe zbehjes së talentit, duhet gjetur mesi.

1. Më e rëndësishmja është që fëmijës t'i ofrohen dashuria dhe siguria, të ndërtohen raporte me qëndrim pozitiv dhe me mbështetje.

2. Prindi me përvojën e vet duhet ta ndihmojë fëmijën e tij.

3. Nuk duhet hequr nga mendja rëndësia e marrëdhënieve të mira me shkollën.

4. Për shëndetin mendor të fëmijës, stimulimi i kreativitetit si dhe ndjenja e kënaqësisë dhe e mburrjes, paraqet një liri të rëndësishme emocionale. Krahas sugjerimeve dhe guximit, ai vetë duhet të marrë vendime.

5. Për potencialet e fëmijës, vendimtare është ndjeshmëria prindërore, që nga mosha e
hershme. Prindi, vetë duhet të zbulojë se kur duhet nxitur fëmija i mençur për sfida edhe më të mëdha dhe kur duhet t'i lejohen relaksimi dhe loja, të domosdoshme për të.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Si të veprohet me gjeniun e vogël?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Te ndryshme :: Familja dhe fëmijët-
Kërce tek: