Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mjeksia-Grup


 

 Ushqime për disponim më të mirë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
iliriana
Studentë i FM-së
Studentë i FM-së
iliriana


<b>Postime</b> Postime : 3702

Ushqime për disponim më të mirë Empty
MesazhTitulli: Ushqime për disponim më të mirë   Ushqime për disponim më të mirë I_icon_minitimeTue Oct 26, 2010 2:08 pm

Ushqime për disponim më të mirë 46VC577
Është vërtetuar se çokollata stimulon punën e trurit dhe kontribuon që hormonet e lumtura të depërtojnë në mbarë organizmin tonë. Mirëpo, edhe shumë ëmbëlsira tjera, pemë, disa lloje të caktuara të perimeve dhe mëlmesa kontribuojnë në një ekuilibër psikik. Ua prezantojmë disa receta për disponim të mirë që nga mëngjesi i hershëm.
Nëse konsumoni shumë peshk, zvogëloni rrezikun nga depresioni.

Kafjalli me buzëqeshje
Jogurt me pemë, farë liri dhe mjaltë.
Përzieni jogurtin me ½ e bananes, 1 mollë, një grusht boronicë dhe 1 lugë fara liri.
Nëse konsumoni pemë të freskëta, perime dhe prodhimet e fibrave, bëni diçka të mirë për trupin tuaj, por edhe për psikikën, ngase sipas ekspertëve, ushqimet e freskëta natyrale largojnë rrezikun nga depresioni.
Truri ka nevojë për proteina, ndërsa jogurti përmban aminoacide tirosinë, triptofan që mjafton të jemi të kënaqur, të kthjellët dhe kreativë.
Pemët përmirësojnë disponimin
Banania përmban hormonin e lumturosë serotoninën, që ndikojnë pozitivisht në psikikën tonë. Pos kësaj, pemët nivelin e sheqerit në gjak e mbajnë në nivel të qëndrueshëm, që sjell një disponim të mirë.

Drekë për disponim
më të mirë
Që edhe pjesën tjetër të ditës ta fillojmë plot me energji, kemi nevojë për acidin yndyror omega-3 dhe vitamina B. Peshku i yndyrshëm, salmoni është i pasur me acidin yndyror omega-3, që përmirëson disponimin. Acidi yndyror dhe vaji i ullirit bllokojnë infektimin e organizmit, që shkaku i sistemi të dobët imun mund të sjellin diskonim të keq dhe pikëllim.

Sallata shton energjinë
Falë acidit folik, sallata e gjelbër përmirëson kujtesën dhe përmirëson disponimin. Vetëm pesë arra në ditë, zvogëlojnë rrezikun nga infarkti për 52%, pasi acidi yndyror, proteinat dhe magnezi forcojnë nervat dhe shtojnë disponimin
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ushqime për disponim më të mirë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ushqime për mashkujt: Brokoli, peshk dhe hudhër
» 8 ushqime që mund të ulin nivelin e kolesterolit
» Top 10 Ushqime Te Shendetshme Qe Ndoshta Nuk Po I Hani
» Ruani vitaminat dhe mineralet në ushqime
» Si te njiheni me disa ushqime qe shkaktojne konstipacion?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Keshillave :: Ushqimi dhe Dieta-
Kërce tek: