Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mjeksia-Grup


 

 Më 2010 Kosovën e kanë njohur vetëm 8 shtete

Shko poshtë 
AutoriMesazh
iliriana
Studentë i FM-së
Studentë i FM-së
iliriana


<b>Postime</b> Postime : 3702

Më 2010 Kosovën e kanë njohur vetëm 8 shtete Empty
MesazhTitulli: Më 2010 Kosovën e kanë njohur vetëm 8 shtete   Më 2010 Kosovën e kanë njohur vetëm 8 shtete I_icon_minitimeTue Dec 28, 2010 9:38 am

Prishtinë, 27 dhjet0r - Në vitin që po lëmë pas, Kosova është njohur vetëm nga tetë shtete të botës. Më 19 nëntor, shteti i Tuvalusë shënoi njohjen e fundit, duke çuar në 72 numrin e vendeve që kanë pranuar shtetësinë e Kosovës.
Ish-ministri i Punëve të Jashtme, Skënder Hyseni, thotë për Radion Evropa e Lirë se institucionet e vendit kanë shfrytëzuar të gjithë mekanizmat për të siguruar njohje.
“Unë ju siguroj që të paktën nga ana e Ministrisë së Punëve të Jashtme - për aq kohë sa ajo është udhëhequr nga unë - është bërë çdo gjë që ka qenë e mundshme, që të sillen njohjet. Në këtë kuadër, njohjet kanë ardhur për aq sa kanë ardhur”.
“Mirëpo, përshtypja ime është se çështja e njohjeve po interpretohet në mënyrë shumë të thjeshtësuar, ndërkohë që është një problem shumë kompleks”, thotë Hyseni.
Diplomacia kosovare vazhdimisht ka qenë në thumb të kritikave nga ana e shoqërisë civile. Kjo e fundit ka kritikuar për mungesë të strategjisë për lobim.
Por, ish-ministri Hyseni edhe sot i hedh poshtë këto vërejtje, duke thënë se vonesa e njohjeve ndodh për shkak të interesave të shteteve veç e veç.
“Kosova nuk ka mundur të bëjë asgjë më shumë. Njohjet nuk mungojnë si pasojë e mungesës së aktiviteteve dhe punës së institucioneve të Kosovës - absolutisht jo”.
“Njohjet mungojnë për arsye të tjera... Shtete të ndryshme kanë arsye të ndryshme në rrafshin global... Duhet ta shihni këtë problem edhe në këtë mënyrë - në një rrafsh të përplasjeve të ndryshme në botë, e që diku ndeshen edhe në kurriz të Kosovës”, thotë Hyseni.
Më 22 korrik, Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë ka konstatuar se pavarësia e Kosovës nuk ka shkelur të drejtën ndërkombëtare. Pas këtij vendimi, vetëm 3 vende kanë njohur shtetin e ri, ndonëse pritjet e Prishtinës zyrtare ishin të mëdha.
Drejtori ekzekutiv i Klubit për Politikë të Jashtme, Yll Hoxha, thotë se diplomacia kosovare nuk ka ditur të shfrytëzojë në favor të sajin mendimin pozitiv të GJND-së. Hoxha e quan të pamjaftueshëm angazhimin e Ministrisë së Punëve të Jashtme.
“E shoh si një nga dështimet më të mëdha që kanë pasur institucionet e vendit. Është krejtësisht e papranueshme edhe shifra, edhe cilësia e arritjeve në politikën e jashtme. Kemi pasur hapësirë për të bërë shumë më shumë sesa që kemi bërë”.
“Kemi shpërdorur mundësinë, siç ka qenë vendimi pozitiv i GJND-së për pavarësinë e Kosovës. Në këtë fundvit, me kontestime zgjedhore dhe me një imazh krejtësisht negativ, kemi lënë pas njërin prej viteve të dështuara të politikës së jashtme”, thotë Hoxha.
Sipas tij, Kosova vazhdon të veprojë pa një platformë të caktuar diplomatike në arenën ndërkombëtare.
“Kosova ka pasur nevojë shumë më shumë sesa që ka prodhuar kjo qeveri, ai ministër, ky grup i institucioneve tona. Kosova nuk ka guxuar të lejojë trajtimin e shtet-formimit të vet në këtë nivel - kapaciteti i të cilit ka qenë definitivisht i pamjaftueshëm”, shprehet Hoxha.
Njohësit e së drejtës ndërkombëtare thonë se Kosovës i duhen më shumë se 100 njohje për anëtarësimin eventual në Organizatën e Kombeve të Bashkuara.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Më 2010 Kosovën e kanë njohur vetëm 8 shtete
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Omani dhe Guinea-Bissau nuk e kanë njohur Kosovën?
» Greqia nuk ka presion për ta njohur Kosovën
» Tadic: Disa shtete do të insistojnë ta njohim Kosovën
» Lobo Sosa: Shumë shtete tjera do ta njohin Kosovën
» Ndarja nuk përfundon vetëm me Kosovën

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet-
Kërce tek: