Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mjeksia-Grup


 

 Ka ndërruar jetë kirurgu Riza Binishi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
iliriana
Studentë i FM-së
Studentë i FM-së
iliriana


<b>Postime</b> Postime : 3702

Ka ndërruar jetë kirurgu Riza Binishi Empty
MesazhTitulli: Ka ndërruar jetë kirurgu Riza Binishi   Ka ndërruar jetë kirurgu Riza Binishi I_icon_minitimeMon Feb 28, 2011 6:09 am

Ka ndërruar jetë kirurgu Riza Binishi 27Binishi5
Prishtinë, 28 shkurt – Njëri nga kirurgët e parë të Kosovës dhe doktor i shkencave të mjekësisë, Dr. Riza Binishi, ka ndërruar jetë në një klinikë të Berlinit, ku ndodhej për shërim nga një sëmundje e rëndë.
Kirurgu dhe profesori Riza Binishi u diplomua në Fakultetin e Mjekësisë të Beogradit, e pastaj specializoi kirurgjinë, që ndërkohë të marrë edhe titullin e doktorit të mjekësisë, për të edukuar breza të tëra mjekësh në Universitetin e Prishtinës. Ai ishte edhe dekan i Fakultetit të Mjekësisë dhe ushtroi funksione të rëndësishme në Klinikat Universitare të Prishtinës, prej nga në fund të viteve të tetëdhjeta u përjashtua për shkak të qëndrimeve të tij patriotike. Këto bindje ai i dëshmoi edhe gjatë luftës në Kosovë. Ai qëndroi nëpër male gjatë gjithë kohës së luftës në Zonën e Llapit dhe shpëtoi dhjetëra jetë luftëtarësh e civilësh të plagosur nga forcat serbe.
Para dy vjetësh pësoi një hemorragji cerebrale, për pasojë vuajti edhe sëmundje të tjera.
Riza Binishi u lind në Gjakovë më 1936.
Kufoma e Dr. Riza Binishit në ditët e ardhshme duhet të arrijë në Prishtinë me avion dhe varësisht nga dita e arritjes do të caktohet edhe data e varrimit.
Familjes Binishi kanë filluar t’i arrijnë telegrame ngushëllimi. Në ngushëllimet e AAK-së ndër të tjera theksohet se Dr. Binishi do të mbahet në mend përherë si njeri që nuk u kursye kurrë në shërbim të atdheut dhe të lirisë, dhe ishte në të gjitha kohët i gatshëm që të japë gjithçka në shërbim të tij, theksohet në telegram, dhe shtohet se
ai e dëshmoi edhe në vitet më të fundit të luftës sonë për liri, në radhët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, duke i shëruar plagët e ushtarëve të lirisë dhe duke qenë gjithmonë afër me popullatën civile në Zonën Operative të Llapit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ka ndërruar jetë kirurgu Riza Binishi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Cheryl Cole ka ‘ndërruar’ kahjen?
» Jam në jetë, do të luftoj…
» Nuk ka jetë pa internet
» Më pak kalori, më shumë jetë
» Serbi: BE të mos jetë më temë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: