Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mjeksia-Grup


 

 Çka është sulmi në zemër?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous



Çka është sulmi në zemër? Empty
MesazhTitulli: Çka është sulmi në zemër?   Çka është sulmi në zemër? I_icon_minitimeThu Sep 02, 2010 10:42 am

Çka është sulmi në zemër?

Gjatë sulmit në zemër çdo minutë është i vlefshëm. Njohja e simptomave e sulmit në zemër dhe kërkesa e ndihmës mjekësore përmirëson mundësin për shërim (dhe mbijetesë).

Deri te sulmi i zemrës vjen kur të bllokohet arteria (ena e gjakut) dhe me këtë pamundësohet furnizimi me gjak i një pjese të muskulit të zemrës. Pa oksigjen të cilin e siguron përmes gjakut, muskuli i zemrës dëmtohet. Nëse kjo zgjatë disa orë, muskuli i dëmtuar, humbë plotësisht funksionin dhe vdes. Pasojë është dobësimi i funksionit të zemrës – gjendje që ulë kualitetin dhe gjatësinë e jetës.

Sa më shpejtë të njihni simptomat dhe sa më shpejtë të kërkoni ndihmë mjekësore, i jepet zemrës mundësi më e mirë që dëmtimi të jetë më i vogël, shërimi të jetë më adekuat dhe i plotë. Sëmundja koronare është vrasësi numër një, sidomos në shtete të zhvilluara dhe ato në zhvillim. Llogaritet që në Kosovë çdo vit vdesin 12.000 njerëz nga sëmundjet e zemrës – një qytet!

Ka rëndësi të veçantë të njihni faktorët e rrezikut, simptomat paralajmëruese dhe çka duhet bërë në situatë emergjente.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Çka është sulmi në zemër?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Çka është sulmi në zemër?
»  Restoranti “Sulmi në zemër”: Kush është mbi 160 kg, ushqim falas
» Grupi i gjakut 0 mbron nga sulmi në zemër
» Rruga jonë është e vështirë, sepse është pëpjetë, por ajo është e qartë, sepse është e drejtë
»  Kosova është e lirë, nëse është plotësisht demokratike

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: