Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mjeksia-Grup


 

 Këshillat, jo të mjaftueshme për pacientët me infarkt

Shko poshtë 
AutoriMesazh
BeLti
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG
BeLti


<b>Postime</b> Postime : 1065

Këshillat, jo të mjaftueshme për pacientët me infarkt   Empty
MesazhTitulli: Këshillat, jo të mjaftueshme për pacientët me infarkt    Këshillat, jo të mjaftueshme për pacientët me infarkt   I_icon_minitimeTue Oct 05, 2010 9:46 pm

Njerëzit që pësojnë infarkt shpesh duhet të bëjnë ndryshime në jetën e tyre për të jetuar më gjatë; ata duhet të mbajnë peshën nën kontroll dhe të bëjnë rregullisht ushtrime fizike. Por pak pacientë janë në gjendje ta bëjnë këtë, prandaj shumë prej tyre shtrohen shpesh në spital apo vdesin më shpejt. Studiuesit në Çikago mendojnë se një edukim më i mirë i pacientëve mund të rezultojë në një kontroll më të mirë të shëndetit.
Në Shtetet e Bashkuara, infarkti është shkaku më në rritje i shtrimit në spital. Edhe në vende të tjera shumë njerëz vuajnë nga kjo sëmundje. Statistikat e Organizatës Botërore të Shëndetësisë tregojnë se të paktën 17 milionë njerëz në mbarë botën vdesin çdo vit nga sëmundje kardiovaskulare duke përfshirë infarktin.
Mjekët thonë se edukimi i pacientëve me infarkt për t’u kujdesur për veten është çelësi në suksesin e trajtimit të sëmundjes. Kujdesi për veten përfshin marrjen e barnave në kohë, kufizimin e kripës në ushqim, pakësimin e pijeve alkoolike, aktivitetin e rregullt fizik, kontrollin e peshës dhe lënien e duhanit.
Studimet tregojnë se 50 deri në 80 për qind e pacientëve me infarkt nuk e ndryshojnë mënyrën e të jetuarit, ndërsa 30 deri në 60 për qind nuk i marrin rregullisht ilaçet. Mjekët thonë se arsyeja për këtë nivel kaq të lartë të të prekurve me infarkt është se pacientët ndjehen të mposhtur nga vështirësia për të ndjekur këshillat e mjekut.
Gjatë një studimi, mjeku James Calvin dhe studiues të tjerë donin të shihnin mundësitë për të ndihmuar këta pacientë: "Donim të shihnim në se mund të ndryshonim sjelljen e pacientëve përmes edukimin si dhe përmes ndihmës për të mësuar teknikat e menaxhimit të vetvetes".
Disa pacientë me infarkt morën materiale për të lexuar nga Shoqata Amerikane e Zemrës, ndërsa disa të tjerë, përveç tyre morën edhe konsultime.
"47 për qind e pacientëve ishin femra, 40 për qind ishin pakica, kështu që menduam se kishim një grup pacientësh që përfaqësonin popullatën e pacientëve me infarkt në Shtetet e Bashkuara", thonë autorët e hulumtimit.
Gjatë studimit, mjekët nuk panë ndryshim të madh mes dy grupeve. Në të dyja grupet, rreth 40 për qind e pacientëve u shtruan në spital ose gjetën vdekjen. Edhe pse rezultatet ishin dekurajuese, studiuesit panë se disa pacientë dolën të përfituar.
Profesoresha Lynda Powell është njëra nga studiueset. Ajo drejton departamentin për mjekësinë parandaluese në Qendrën Mjekësore të Universitetit Rush.
"Këshillat për shëndetin ishin inkurajuese për pacientët me të ardhura të ulëta, ndërsa edukimi solli përfitime për pacientët me të ardhura të larta", thotë ajo.
Powell thotë se studimi tregoi se kujdesi më i madh ndaj nevojave specifike të grupeve të ndryshme të pacientëve mund të ketë ndikime. Mjekët synojnë të studiojnë tani efektet e një kurimi të hartuar në bazë të të ardhurave të pacientëve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Këshillat, jo të mjaftueshme për pacientët me infarkt
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Bar i ri për pacientët me punë jo të rregullt të zemrës
» Infarkt! Ka edhe... më keq!
» Gazrat rrezikojnë për infarkt
» Disa këshillat për ta shëruar aneminë
» Fasulet për pacientët me probleme në stomak

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: