Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mjeksia-Grup


 

 A e keni ditur qe??

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3
AutoriMesazh
BeLti
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG



<b>Postime</b> Postime : 1065

A e keni ditur qe?? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: A e keni ditur qe??   A e keni ditur qe?? - Faqe 3 I_icon_minitimeTue Nov 02, 2010 10:45 am


  1. Nicole Kidman ka frike nga fluturat
  2. Nje makine qe ecen me 100 km / ore do i duhej 29 milion vjet te arrinte yllin me te afert
  3. Ne Singapore ndalohet shitja ose perdorimi i camcakezave
  4. Cdo dite, McDonald i sherben me teper se 46 milion njerezve
  5. Nje ari polar mund te haje me teper se 86 pinguin brenda nje dite
  6. Coca-Cola eshte pija e pare e gazuar qe eshte pire jashte planetit Toke
  7. Ka me teper probabilitet te sulmohesh nga nje lope sesa nga nje peshkaqen
  8. Antarctica eshte e vetmja pjese toke ne rruzullin tokesor qe nuk ka nje pronar
  9. Ne gojen tuaj ka me teper bakterie se gjith popullsia e botes
  10. Ne 10 minuta, nje uragan leshon me teper energji se te gjitha armet berthamore sebashku
  11. Pinguinet mund te konvertojn ujin e kripur ne uje te embel
  12. Si mund te gjeje nje peshkaqen nje peshk? I degjon rrahjet e zemres
  13. Cdo vit, 24 mije amerikane kafshohen nga minjte
  14. 1 ne 4 persona ne Korene e Jugut qe nuk kane shpi , kane karta krediti!
  15. Canada eshte nje fjale indiane qe do te thote “fshat i madh”
  16. Ne harrojme 80 % te cdo gjeje qe mesojme ne nje dite
  17. Cdo vit, femijet ne Ameriken Veriore harxhojne mbi 500 milion dollare vetem per camcakeza
  18. Akrepat kane 12 sy
  19. Me shume se gjysma e popullsise ne Kenia eshte nen 15 vjec
  20. Flamengot urinojne ne kembet e tyre per t’u mbajtur ngrohte
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BeLti
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG
BeLti


<b>Postime</b> Postime : 1065

A e keni ditur qe?? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: A e keni ditur qe??   A e keni ditur qe?? - Faqe 3 I_icon_minitimeTue Nov 02, 2010 10:46 am

Koleksion me cudira

Ngoc: Tri dekada pa gjumë

64-vjeçari Thai Ngoc vuan nga pagjumësia që nga mbrëmja e vitit 1973, kur kaloi ethe të forta. Ai ka numëruar një numër të pakufizuar delesh gjatë 11.700 netëve të njëpasnjëshme. “Nuk e di nëse pagjumësia ka ndikuar në shëndetin tim apo jo. Doktori thotë se jam për bukuri, me përjashtim të mëlçisë dhe punoj normalisht si të tjerët”, thotë Ngoc. Ai mban në kurriz çdo ditë 50 kilogramë çanta me plehra, duke i transportuar për katër kilometra. Gruaja e tij thotë se gjatë ditës kujdeset për derrat dhe pulat, ndërsa natën punon si roje. Gjatë netëve të të tre muajve ka hapur liqene artificiale për të rritur peshq.

Bhgat: Mban vëllain binjak në stomak

Sanoju Shagat dikur ka pasur një stomak të fryrë, që dukej sikur ishte nëntë muajsh shtatzënë dhe merrte frymë me vështirësi. Indiani Shagat thotë se është ndjerë i ndërgjegjshëm gjatë gjithë jetës së tij se kishte bark jashtë normales. Por një mbrëmje, në qershor të vitit 1999, problemi i tij u përkeqësua edhe më shumë. Doktorëve iu desh të nxirrnin nga stomaku i tij trupin e vëllait binjak. Ai vuante nga një anomali ndër më të çuditshmet në botë, fetusi brenda fetusit. Një anomali e rrallë, ku fetusi i zënë kurth mbijeton dhe rritet derisa doktorët të ndërhyjnë

Hokoi: 28 vite i fshehur pas Luftës së Dytë Botërore

Shoichi Yokoi ishte një ushtar i ushtrisë perandorake japoneze më 1941-n dhe u dërgua në Guam menjëherë pas atij viti. Në vitin 1944, forcat amerikane ripushtuan ishullin dhe Yokoi u fsheh. Në janar të vitit 1972, ai u zbulua në një pjesë të largët të ishullit Guam nga dy banorë të ishullit. Për 28 vite ai qëndronte i fshehur në një shpellë në xhungël, pasi kishte frikë të dilte, edhe pse kishte gjetur broshura që shkruanin se Lufta e Dytë Botërore kishte mbaruar. “Më vjen shumë turp që jam kthyer i gjallë nga lufta”, tha ai kur u kthye në Japoni, me pushkën ndryshkur ende mbi shpatulla.

Mehkan: Jeton në aeroport që në vitin 1988

Mehkan Karimi Nasseri, i njohur si Sur Alfred Mehkan, është një refugjat iranian, i cili po jeton në sallën e pritjes së terminalit të aeroportit “Sharl de Gol” që më 8 gusht të vitit 1988. Pasi u burgos, u torturua dhe u dëbua nga vendi i tij, ai kërkoi azil në shumë vende evropiane, por pa fat. Ai vendosi të shkojë në Mbretërinë e Bashkuar, por ata e kthyen në aeroportin “Sharl de Gol”, pasi nuk kishte dokumentacionin e duhur. As në Francë nuk mund të vërtetonte statusin e refugjatit, prandaj u zhvendos në zonën e pritjes, aty ku rrinë udhëtarët pa dokumente.

Mitsuo: Jezus Krishti japonez

Matayoshi Mitsuo është një politikan japonez, i bindur se është perëndia dhe Krishti. Sipas programit të tij, ai do të kryejë gjykimin e fundit si Krishti, por mënyra për ta bërë këtë është brenda sistemit të tanishëm politik dhe ligjshmërisë. Hapi i parë si shpëtimtar është të zgjidhet Kryeministri i Japonisë. Pastaj do të reformojë shoqërinë japoneze dhe më pas Kombet e Bashkuara duhet t‘i ofrojnë nderin të bëhet Sekretar i Përgjithshëm. Pastaj Jezusi Matayoshi do të sundojë në të gjithë botën me dy autoritete legjislative, fetare dhe politike.

Bawden: Papa i vetzgjedhur Michael I, nga Kansas

David allen Bawden (lindur më 1959) është një qytetar amerikan, i cili është zgjedhur Papa Michael I, nga një grup prej gjashtë konklavistësh apo katolikësh post-sedevakantiste. Ai argumenton se zgjedhjet e fundit të gjashtë papëve kanë qenë të pavlefshme për shkak se ata janë të gjithë modernistë. Sedevakantistët argumentojnë se nëse kolegji i kardinalëve nuk mund të zgjedhë një papë të vlefshëm, atëherë katolikët e zakonshëm mund ta bëjnë, nën një parim të quajtur “epikeia”, barazi.

Bihari? 18 vjet i vdekur për shtetin

Lal Bihari, i lindur në vitin 1961, është një fermer nga Uttar Pradesh, Indi, i cili ka qënë zyrtarisht i vdekur nga viti 1976 deri më 1994-ën. Ai themeloi “Mritak Sangh” ose “shoqërinë e të vdekurve” në Urtar Pradesh, Indi. Ai luftoi me burokracinë e qeverisë indiane për 18 vjet, për të provuar se është ende gjallë. Kur Lala Bihari kërkoi të aplikonte për një hua në bankë në vitin 1976 , ai zbuloi se ishte zyrtarisht i vdekur. Xhaxhai i tij i kishte dhënë ryshfete një zyrtari në qeveri që ta deklaronte atë të vdekur, me synimin për të marrë pronësinë e tokës së Biharit. Ai zbuloi edhe 100 njerëz të tjerë në situatën e tij, të cilët ishin deklaruar zyrtarisht të vdekur. Sot ajo shoqëri ka 20 mijë anëtarë në të gjithë Indinë. Deri në vitin 2004, ata arritën të deklaronin 4 prej katër anëtarëve të tyre të gjallë. Në vitin 2004 ai kandidoi për një vend në Parlament në Lla Ganj.

Icke: Shpëtimi vjen nga humanoidët

David Icke është një ish-lojtar profesionist futbolli, prezantues i emisioneve sportive në BBC dhe zëdhënës i Partisë së Gjelbër britanike kombëtare. Që në vitin 1990, ai ka qenë një “hetues me kohë të plotë i asaj dhe atyre që kontrollojnë botën, zvarranikët”. Ai vishet vetëm me ngjyrë të bruztë dhe pohon se bota është drejtuar nga një grup sekret i quajtur “Elita”, një racë humanoidësh zvarranikë, të njohur në kohët e lashta si “Vëllazëria babilonase” dhe shumë prej njerëzve më të rëndësishëm e kanë prejardhjen prej tyre, përfshirë edhe George W. Bush, mbretëresha Elizabeta II dhe Kris Kristofferson. Ai është autor i 15 librave, ku shpjegon pikëpamjet e tij. Pas një leksioni prej 5 orësh, ai mori mjaft brohoritje në Universitetin e Torontos, në vitin 1999.

Nakamatsu: Fotografon çdo vakt 34 vjet

Yoshiro Nakamatsu (lindur më 26 qershor 1928) ose doktor Nakamats, është shpikësi japonez që pohon se mban rekordin për numrin më të madh të shpikjeve, përfshirë disketën e kompjuterit dhe këpucët elastike “Pyon Pyon”. Ai ka fotografuar duke analizuar çdo vakt që ka konsumuar vetë gjatë një periudhe prej 34 vitesh. Synimi i Nakamatsut është të jetojë gjatë dhe t‘i kalojë 140 vitet e jetëgjatësisë në tokë.

Lotito: Zoti që i ha të gjithë

Michel Lotito (lindur më 15 qershor 1950) është një prezantues francez. Lotito, i cili ka lindur në Grenoble, është i famshëm pasi ha çfarë t‘i dalë përpara. Njihet si “zoti që i ha të gjitha”. Gjatë shfaqjeve të tij, ai ha metal, xham, gomë dhe artikuj të tjerë si biçikleta, televizor dhe gjithçka tjetër. Nga viti 1978 deri më 1980 ka ngrënë një aeroplan të tërë. Filloi të hante materiale të pazakonta kur ishte fëmijë dhe që nga viti 1966 ka programet e tij televizive. Lotit, nuk vuan shpesh për shkak të dietës së tij, madje as kur konsumon materiale helmuese. Muret e stomakut janë dyfish më të trasha dhe acidet tretëse shumë herë më të fuqishme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BeLti
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG
BeLti


<b>Postime</b> Postime : 1065

A e keni ditur qe?? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: A e keni ditur qe??   A e keni ditur qe?? - Faqe 3 I_icon_minitimeTue Nov 02, 2010 10:46 am

Gjirafa është e vetmja kafshë e cila mund të dalloje ngjyrat, sepse syri i saj është përafërsisht i njejtë me syrin e njeriut.
Masa e virusit ndaj masës së njeriut mesatar është proporcionale me masën e njeriut ndaj masës së Tokës.

Në Turqi gjendet një skulpturë, vepër e natyrës, që paraqitet një grua duke qarë. Lotët e saj rrjedhin me shekuj, por nga burimet e fshehta të ujit që ndodhen nën shkëmb.

Në vitin 1530 Prishtina kishte 12 lagje, prej tyre 9 të krishtera katolike shqiptare dhe vetem 3 muslimane. Sot është qyteti më I madh në Kosovë, përkatësisht kryeqytet.

Për nga sasia e kripës më së shumti ka deti I Kuq ndësa më së paku deti Baltik.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BeLti
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG
BeLti


<b>Postime</b> Postime : 1065

A e keni ditur qe?? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: A e keni ditur qe??   A e keni ditur qe?? - Faqe 3 I_icon_minitimeTue Nov 02, 2010 10:46 am

---Në 1750 në botë jetonin rreth 800 milionë njerëz, në 1850 nje miliardë më tepër dhe në një 1950 edhe një tjetër miliard më tepër. Mastaj u deshën vetëm 50 vjet për tu dyfishuar dmth. 6 miliardë.


---Gjysma e popullsisë së botës fiton vetëm rreth 5% të pasurisë në botë.

---Megjithëse në botë ka më shumë se 600 milionë telefona, gjysma e botës ende nuk ka bërë asnjë telefonatë.


---Në Ditën e Nënave në SHBA bëhen më tepër telefonata personale se në çdo ditë tjetër në çdo shtet tjetër.


---1 në 10 persona në botë jetojnë në ishull.

---Në 1870 në Londër jetonin më shumë Irlandezë sesa në Dublin.

---Mundësia për të të rënë rrufeja është 1 në 600,000


---Rreth 27% e ushqimit në vendet e zhvilluara përfundon në koshat e plerave.

---Gjysma e popullisë së botës është nën moshën 25 vjeç.

---Në Perëndim njerëzit ndërrojnë shtepi mesatarisht 1 herë në 7 vjet.

---Sherbimi Postar i SHBA dërgon rreth 43% të postës botërore, ndjekësi më i afërt është Japonima me 6 %.


--Në vendet e zhvilluara % e te rritureve qe martohen ra nga 72% ne 1970 në 60 % ne 1996. Mundësia për divorcim në martesën e parë u rrit nga 50% në 67%. Mundësia për divorcim në martesën e dytë është rreth 10 % me e lartë se në martesën e parë.


---Mesatarisht në botë shkohet në shkollë 200 ditë, në SHBA 180 ditë, në Suedi 170 ditë, në Japoni 243 ditë.

---Që nga viti 1972 janë prodhuar rreth 64 milionë tonë kanoçe alumin(rreth 3 trilion kanoçe). Nëse këto do të vendoseshin njëra pas tjetrës, mund të arrinin deri në hënë rreth 1000 herë. Kanoçet e alumint përbëjnë 1% të materialeve mbeturina.

---Më shumë se 1 miliard tranzistorë prodhohen....çdo sekondë.


---Sipas Byrosë së mirënjohur ne SHBA Census, 19% e fëmijëve në Amerikë jetojnë në varfëri.


---Në Australi ka më shumë se 150 milionë dele dhe një popullsi prej rreth 17 milionësh.

---Në Zelandën e Re ka 4 milionë njerëz dhe 70 milionë dele.

---Në krahun e një majmuni ka rreth 25 milionë qime.


---DNA ka një madhësi prej 1 të mijtat e milimetrit, përbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe përmban 1 milion faqe njohuri.


---Një njeri harxhon mesatarisht 3 vjetë të jetës ne banjo.

---Peshqit e harrojnë çdo gjë që ndodhen vetëm pas 10 min.

---Një njeri i rritur merr frymë afërsisht 25 000 herë në ditë

---Kompjuterat modern janë ndërtuar duke u bazuar në sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit të nje zvarritësi.

---Mjalti mund të qëndrojë pa u prishur 3000 vjet dhe për këtë arsye dylli i mjaltit përdoret për procesin e mumjazimit.


---Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin menjëherë nga foletë.


---Në fytyrën e një maceje ndodhen 146 muskuj.


---Peshkaqenët nuk sëmuren.

---Breshka mund të ecë me 10 km në orë.

---Nëse do të mund të përdornim 13% të trurit, do të mund të shfaqeshim nga një vend në një tjetër.

---Strucat i kanë sytë më të mëdhenj se truri.

---Hyrja e folesë së milingonës drejtohet përherë nga Veriu.,

---Nëse damarët e njeriut do të vendoseshin njeri pas tjetrit do të mund të përshkronin Ekuatorin 2 herë.

---Formuesi i Çmimit Nobel, Alfred Nobel në fakt ishte nje fabrikator dinamiti.


---Ivani i IV. i cili erdhi në pushtet në vitin 1533 në Rusi, vrau djalin e vet me pretendimin se synonte ti merrte fronin.


---Një njeriu i duhen 12 vjet për të numëruar nga 1 deri në 1 miliard. merrte fronin
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BeLti
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG
BeLti


<b>Postime</b> Postime : 1065

A e keni ditur qe?? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: A e keni ditur qe??   A e keni ditur qe?? - Faqe 3 I_icon_minitimeTue Nov 02, 2010 10:46 am

65km/h eshte shpejtesia qe njeriu mund te vrapoje...
Njeriu mund te vrapoje deri ne 65 kilometer ne ore, duke kaluar ndjeshem 45 te realizuara nga Usain Bolt ne rekordin e tij te botes ne 100 metra.

Perfundimin e ka nxjerre nje kerkim i publikuar ne “Journal of Applied Phisiology”, sipas se ciles, faktor limitues nuk eshte fuqia muskulore, por koha e kontaktit mes kembes dhe tokes gjate nje vrapimi, nje faktor qe permiresohet me stervitje.

Ne Dallas jane kryer teste klinike mbi “tapis roulant” shume te shpejt.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BeLti
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG
BeLti


<b>Postime</b> Postime : 1065

A e keni ditur qe?? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: A e keni ditur qe??   A e keni ditur qe?? - Faqe 3 I_icon_minitimeTue Nov 02, 2010 10:46 am

1---Një vajzë në Hong Kong të Kinës lindi me bisht i cili për katër muaj iu rrit deri në 13 centimetra.
2---Nje histori ne kufinjte e absurdes vjen nga fshati i vogel kinez i Linlou, ne provincen e Henan. Nje gruaje kineze 101-vjecare, Zhang Ruifang, po i rritet gjithmone e me shume nje bri qe ka ne balle dhe qe sot eshte i gjate 6 centimetra
3---Milingonat nuk flenë kurrë
4--Që të arrijë dikush të shohë Ylberin, duhet më parë ti kthejë shpinën Diellit
5--Eskimezët përdorin frigoriferë për të mbrojtur ushqimin e tyre nga ngrica.
6---Coca-cola kur u shpik per here te pare ishte ne ngjyre jeshile
7---Kikirikët janë një nga përbërsit e dinamitit.
8---90% e femrave që ecin brenda një qëndre tregtare, kthehen nga e djathta . Por asnjeri nuk e di se përse.
9---Dallgët e Oqeanit mund të udhëtojnë me shpejtësinë e një Aeroplani Jet.
10--Mushkonjat joshen më shumë nga aroma e atyre që sapo kanë ngrënë banane
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BeLti
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG
BeLti


<b>Postime</b> Postime : 1065

A e keni ditur qe?? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: A e keni ditur qe??   A e keni ditur qe?? - Faqe 3 I_icon_minitimeTue Nov 02, 2010 10:47 am

1-Sa vjet i ka peshku mund te llogaritet duke ia numeruar unazat ne verezat e tij njesoj siç percaktohet vjetersia e drurit sipas rratheve qe gjenden branda trungut
2-Në Zelandën e Re ka 4 milionë njerëz dhe 70 milionë dele.
3-Nëse damarët e njeriut do të vendoseshin njeri pas tjetrit do të mund të përshkronin Ekuatorin 2 herë
4-Në Britaninë e Madhe është kultivuar lakra më e madhe.Pesha e saj është 51,80 kg.
5-Një çifti kinez po bën të pamundurën që vajzën ta thërrasë @ sipas simbolit të adresës së postës elektronike.
6-Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore
7-Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe
8-Delfinet flene me nje sy hapur.
9- Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me teper se 9 here.
10-Malet më të larta në Ballkan janë Alpet Shqiptare dhe kanë 13 maje me mbi 2.500 metra lartësi dhe sipërfaqe 2.240 km²
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BeLti
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG
BeLti


<b>Postime</b> Postime : 1065

A e keni ditur qe?? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: A e keni ditur qe??   A e keni ditur qe?? - Faqe 3 I_icon_minitimeTue Nov 02, 2010 10:47 am

thonjte e duarve rriten 4 here me shpejt se te kembeve

2 jave pa gjume te cojne ne vdekje

gjate luftes se pare boterore, gjermanet vuanin aq shume per ushqim sa hanin qente,kuajte madje dhe kanguret nga kopshtet zoologjike

urina eshte nje ilac i mire per pickimin nga kandili i detit

njerezit bedoine nuk e konsiderojne mungese edukate gromesiren pas ushqimit

letra e tualetit qe perdorin amerikanet brenda nej dite mund te beje 9 rrotullime rreth tokes

acidi ne stomakun tone eshte aq i forte sa mund te tresi nje brisk prej celiku

mesatarisht njerezit qe shkruajne me doren e djathte jetojne 9 vjet me shume se ata qe shkruajne me te majten
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





A e keni ditur qe?? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: A e keni ditur qe??   A e keni ditur qe?? - Faqe 3 I_icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
A e keni ditur qe??
Mbrapsht në krye 
Faqja 3 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3
 Similar topics
-
» Çfarë nuk keni ditur për meshkujt
» Ministria e Shëndetësisë nënshkruan marrëveshje financiare pa e ditur koston
» Keni 50 vjeç ende i dashuruar në Barbien
» Kur keni problem me tretjen
» Mos puthni derisa e keni herpesin

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Kuriozitete-
Kërce tek: