Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mjeksia-Grup


 

  Një foto perfekte për rrjetet shoqërore

Shko poshtë 
AutoriMesazh
iliriana
Studentë i FM-së
Studentë i FM-së
iliriana


<b>Postime</b> Postime : 3702

 Një foto perfekte për rrjetet shoqërore Empty
MesazhTitulli: Një foto perfekte për rrjetet shoqërore    Një foto perfekte për rrjetet shoqërore I_icon_minitimeMon Jan 03, 2011 9:50 am

 Një foto perfekte për rrjetet shoqërore Acebook-profile-481x297
Ndërsa rrjetet shoqërore janë shndërruar në një prej mënyrave më të rëndësishme të komunikimit në botë, një grup kërkuesish australianë besojnë se kanë gjetur se çfarë e bën një foto profili me të vërtetë tërheqëse.

Doktori i psikologjisë, Darren Burke dhe kolegët e tij në Universitetin Nyukasla të Australisë, shqyrtuan çështjen nga pikëpamja e mekanizmave psiqikë. Instikti i parë në shikimin e një fotoje është ai seksual, por pamja mund të manipulohet, shkruan TCH.

Siç treguan studimet me disa vullnetarë, një femër është më tërheqëse nëse fotografia është kapur me një kënd të vogël nga lartë poshtë.
E kundërta për meshkujt, që duhet të jenë kapur me një kënd pak më të ulët se portreti.
Arsyeja lidhet me mënyrën se si zakonisht meshkujt e femrat shikojnë njëri-tjetrin në jetën e përditshme.

Ndonëse pjesa më e madhe e vullnetarëve deklaruan se trupi kishte më shumë rëndësi për ta në paraqitjen e partnerit, fotot e profilit në rrjetet shoqërore kanë një impakt të rëndësishëm, pasi krijojnë një përceptim se si mund të jetë në tërësi një individ.

Shkencëtarët arritën edhe në një përfundim tjetër të pakundërshtueshëm, se pavarësisht “manipulimeve” të vogla, në fund bukuria natyrore do të ketë gjithmonë rolin më të madh në vlerësimin e fotografive prej të tjerëve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Një foto perfekte për rrjetet shoqërore
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Gjendja ekonomiko-shoqërore e Ilirëve
» Lori: Kurrë nuk do të më shihni në foto me bikini

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Teknologjia-
Kërce tek: