LK: Interi është kampioni i ri i Evropës

Moderator/e
A.Z™

<b>Postime</b> Postime : 2150

LK: Interi është kampioni i ri i Evropës Empty
MesazhTitulli: LK: Interi është kampioni i ri i Evropës   LK: Interi është kampioni i ri i Evropës I_icon_minitimeSat May 22, 2010 9:30 pm

Jose Mourinho ka bërë histori me Interin, pasi ka arritur t'ia sjellë titullin e parë në Ligën e Kampionëve.
Nerazurët mposhtën Bayernin e Munichut me rezultat 2-0 në finalen e zhvilluar në Bernabeu, për t'u shpallur kampion i ri i Evropës.

Në një ndeshje që me posedim i takoi Bayern Munichut, Diego Milito ishte lojtari i ndeshjes, pasi shënoi të dy golat e ndeshjes, nga një në secilën pjesë.
LK: Interi është kampioni i ri i Evropës Topi-Reuters

Pjesa e parë:
Edhe pse posedimi i takoi Bayernit të Munichut, rastet më të mira të pjesës së parë i pati Interi. Nerazurët e filluan ndeshjen në mënyrë më kërkuese duke krijuar disa raste shënimi me anë të treshes sulmuese Pandev, Milito, Eto’o.

Në anën tjetër gjermanët tentuan të krijojnë raste kryesisht me anë të kundërsulmeve që kishin si pikënisje anësorin e djathtë Arjen Robben, por që u shfrytëzuan nga dy sulmuesit Muller edhe Olic.

Holandezi pati një rast të mirë shënimi në minutë e 23-të të ndeshjes pas një rrëmuje para portës së Cesar, por goditja e tij u dërgua lart në publik. Në anën tjetër, mesfushori tjetër holandez, Wesley Sneijder, pati një rast të mirë nga goditja e lirë, por topi u mbrojt nga portieri Butt.
LK: Interi është kampioni i ri i Evropës Milito01AP
Pas 34 minutash lojë italianët hapën rezultatin me anë të një goli të shënuar nga Diego Milito. Pas një topi të gjatë të pranuar dhe një asistimi nga Sneijder, argjentinasi nuk fali nga afërsia për të çuar në avantazh ekipin e trajnerit Jose Mourinho.

Rastet vazhduan edhe në pjesën e mbetur të ndeshjes, me Robben një goditje e fuqishme e të cilit përfundoi jashtë kuadratit të portës kundërshtare, ndërsa Sneijder huqi nga afërsia në anën e kundër, pasi goditja e tij u mbrojt nga portieri gjerman.
LK: Interi është kampioni i ri i Evropës LucioReuters

Pjesa e dytë:
Vazhdimi i dytë i ndeshjes madje solli edhe më shumë raste dhe emocione. Këtë pjesë ishin gjermanët që kërkonin më shumë golin e barazimit, ndërsa italianët kërkuan të shtojnë epërsinë me anë të kundërsulmeve.

Pas më shumë se një ore lojë, bavarezët patën një rast të shkëlqyeshëm për të barazuar ndeshjen, por Cesar ndërhyri në mënyrë të shkëlqyeshme për të mbrojtur një gol të sigurt (63’). Braziliani pati edhe një reagim të përkryer dy minuta më pas (65’) për të mbrojtur një goditje të dërguar në këndin e djathë nga Robben.

Megjithatë ishin edhe kësaj here nerazurët më të saktë dhe sërish Milito ai që shënoi. Pas një kundërsulmi të shpejtë në minutën e 70-të të ndeshjes, argjentinasi arriti të depërtojë nëpër mbrojtjen bavareze nga ana e majtë, për të dërguar topin në të djathtë të rrjetës së Butt.
LK: Interi është kampioni i ri i Evropës BayernAP
Edhe pse e panë veten në disavantazh të dyfishtë, të zgjedhurit e trajnerit Louis van Gaal vazhduan të ngulmojnë për të shënuar, por që nuk rezultoi me ndonjë gol, edhe pas inkuadrimit të Miroslav Klose dhe as sulmuesit të tretë në fushë Mario Gomez. Në anën tjetër, i kënaqur me dy gola, në dhjetë minutat e fundit Mourinho tërhoqi sulmuesin Pandev për të inkuadruar mesfushorin Sulley Muntari.

Triumfi është i pari për Interin në Ligën e Kampionëve, ndërsa i treti trofe këtë sezon, pasi nerazurët fituan edhe Serie A dhe Kupën e Italisë.

Me fitoren e sotme, Jose Mourinho bëhet vetëm trajneri i tretë pas Ernst Happel dhe Ottmar Hitzfeld që e fiton Ligën e Kampionëve dy klube të ndryshme, pasi kishte triumfuar në garën evropiane edhe në vitin 2004 me Porton.

LK: Interi është kampioni i ri i Evropës InterAP

LK: Interi është kampioni i ri i Evropës TifozetREuters