Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mjeksia-Grup


 

 Mendimet që zvogëlojnë trurin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
iliriana
Studentë i FM-së
Studentë i FM-së
iliriana


<b>Postime</b> Postime : 3702

Mendimet që zvogëlojnë trurin Empty
MesazhTitulli: Mendimet që zvogëlojnë trurin   Mendimet që zvogëlojnë trurin I_icon_minitimeSat Feb 12, 2011 7:06 am

Mendimet që zvogëlojnë trurin 10-mendimet4
Washington, 12 shkurt - Njerëzit, mendimet e të cilëve janë më të gëzueshme, ndërsa shikimin në jetë e kanë optimist kanë më shumë masë gri të trurit, prandaj truri edhe u punon më mirë. Ata te të cilët dominojnë mendimet e pakënaqura dhe të zymta, kanë edhe trurin më të vogël.
Ata të cilët jetojnë me më pak tension, e shikojnë jetën në mënyrë më optimiste dhe kënaqen me të, jetojnë më mirë, më gjatë, me më pak probleme shëndetësore, sepse kanë më shumë masë gri, prandaj edhe truri u punon më mirë.
Këto fakte për mendimet optimiste njerëzit shpesh i nënvlerësojnë dhe i injorojnë, por konfirmimin për to e kanë marrë hulumtuesit e mbledhur në ekipin shkencor nga Universiteti i Washingtonit. Optimizmi dhe pesimizmi ndikojnë në shëndetin tonë fizik dhe mental.
Rezultatet kanë treguar që humori i mirë ka pasoja edhe në strukturën e trurit.
Hulumtimi bazohet në analizën e aktiviteteve fizike (shëndet, aftësitë motorike dhe fizike) dhe aktiviteteve mentale (të qenët i kënaqur, lumturia, dhe shikimi ndaj jetës) e njerëzve të pjekur dhe të shëndoshë gjatë viteve.
Studimi ka përfshirë edhe matjen e trurit, prandaj kështu që u tregua që meshkujt në periudhën në mes moshës 44 dhe 88-vjeçare, të cilët janë në kategorinë e optimistëve dhe sevdallinjve kanë më shumë masë gri të trurit sesa pesimistët, truri i të cilëve, siç treguan matjet, zvogëlohet.
Pra, jetë të gëzuar e pa telashe për tru të shëndetshëm, ndërsa nëse ndiheni në ankth, jeni të zymtë dhe keni mendime të errëta, kini kujdes sepse truri do t’ju zvogëlohet!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Mendimet që zvogëlojnë trurin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ushtrimet fizike zvogëlojnë rrezikun nga demenca
» Mamografia, kontrollet e hershme zvogëlojnë vdekshmërinë
» Shtatë orë gjumë, zvogëlojnë problemet në zemër
» Ilaçet zvogëlojnë vdekjet nga kanceri i mushkërive
» Kafeja e dobishme për trurin

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: