Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mjeksia-Grup


 

 Neser me 19 mars, hëna ofrohet shumë dhe “mallkon tokën” !!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.Delfina
WebMaster
WebMaster
dr.Delfina


<b>Postime</b> Postime : 1077

Neser me 19 mars, hëna ofrohet shumë dhe “mallkon tokën” !! Empty
MesazhTitulli: Neser me 19 mars, hëna ofrohet shumë dhe “mallkon tokën” !!   Neser me 19 mars, hëna ofrohet shumë dhe “mallkon tokën” !! I_icon_minitimeFri Mar 18, 2011 4:06 pm

Hëna është afruar më shumë se kurrë në këto 18 vitet e fundit, duke bërë që katatrofat natyrore të ndodhura gjatë këtyre tre muajve të parë të 2011-s të lidhen me të ashtuquajturin “mallkim të Hënës”.
Si rrjedhojë e një cikli normal astronomik, sateliti i vetëm i Tokës do të arrijë në 19 mars distancën më të afërt që mund të arrijë prej nesh, 356 577 kilometra, duke bërë që të shihet më e madhe se kurrë.

Në fakt, nën efektin gravitacional të Diellit, Hëna lëviz midis distancave nga 356 000 deri në 410 mijë kilometra nga Toka.
Pas dy ditësh, Hëna do të duket ekzaktësisht 14% më e madhe se zakonisht, perspektivë që për disa është e frikshme.

Sipas një teorie të pashpjegueshme të besuar nga disa njerëz, në vitet kur Hëna i afrohet më shumë planetit tonë, ndodhin vazhdimisht katastrofa.
Për hir të së vërtetës, këto tre muaj të parë të 2011-s kanë pasur secili nga një katastrofë natyrore.

Në janar, Australia u njoh me përmbytjet më të mëdha të historisë. Në shkurt, qyteti neozelandes i Kristçërçit u shkatërrua nga një tërmet, ndërsa një tjetër tërmet rënoi Japoninë pak ditë më parë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.com
 
Neser me 19 mars, hëna ofrohet shumë dhe “mallkon tokën” !!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Hëna është krijuar pas përplasjes në gjithësi?
» Më 19 mars, Hëna i afrohet më së shumti Tokës
» Propozimi për martesë shkoi keq, shumë shumë keq
» Rrogat me rritje jepen nga e hëna
» “Super Hëna” sonte dominon qiellin

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Shkencave egzakte :: Gjeografi & Gjeologji-
Kërce tek: