Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Moderator/e
A.Z™

<b>Postime</b> Postime : 2150

Koreja mposht Greqinë Empty
MesazhTitulli: Koreja mposht Greqinë   Koreja mposht Greqinë I_icon_minitimeSat Jun 12, 2010 9:06 pm

Koreja mposht Greqinë F.0612152018156_m

Koreja Jugore ka shënuar fitoren e parë në Botërorin e sivjetmë, Afrika e Jugut 2010, pasi mposhti Greqinë me rezutlat 2-0.
Në ndeshjen e zvhilluar në stadiumin Nelson Mandela Bay në Port Elizabeth, jugkoreanët dominuan ndaj ekipit të drejtuar nga gjermani Otto Rehhagel si në posedim po ashtu edhe në raste. Korea po t’i konkretizonte rastet, do të mund të fitonte me rezultat edhe më të thellë.

Fillimisht, pas një harkimi të bukur nga gjuajtja e lirë, Jung-Soo Lee shënoi golin e parë për Korenë nga afërsia (7’), pas reagimit të tmerrshëm të mbrojtjes greke.

Në pjesën e dytë, vetëm sa u vërtetua dominimi i Koresë së Jugut. Ji Sung Park dyfishoi epërsinë kur u gjend përballë portierit Alexandros Tzorvas (52’), me ç’rast vulosi fitoren e aziatikëve në këtë takim.

Korea e Jugut me këtë fitore përkohësisht do të gjendet në pozitën e parë të grupit B me tri pikë, ndërsa Greqia do ta ketë të vështirë të mposhtë Nigerinë dhe Argjentinën për të siguruar ndonjë kualifikim eventual.