Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Moderator/e
A.Z™

<b>Postime</b> Postime : 2150

Gana eliminon SHBA-të Empty
MesazhTitulli: Gana eliminon SHBA-të   Gana eliminon SHBA-të I_icon_minitimeSat Jun 26, 2010 9:30 pm

Gana eliminon SHBA-të F.0626230057423_m

Përfaqësuesja e Ganës në futboll ka siguruar vend në çerekfinalen e Kupës së Botës, pasi mposhti SHBA-të me rezultat 2-1 në ndeshjen e 1/8 së finales të zhvilluar në Royal Bafokeng Stadium në Rustenburg.
Ganezët ishin ata që insistuan më shumë në pjesën e parë të takimit, që edhe iu shpërblye që në minutën e pestë. Pas një humbje të topit nga Ricardo Clark, mesfushori i Portsmouth, Kevin-Prince Boateng, arriti të mposhtë portierin Tim Howard.

Por amerikanët u treguan shumë të rrezikshëm në pjesë të dytë duke kërcënuar portën në një mori rastesh. Pas më se një ore lojë, amerikanët fituan një penalti pas një ndërhyrje të John Mensah ndaj Clint Dempsey, ndërsa nga pika e bardhë nuk huqi Landon Donovan (62’).

Edhe pse pati raste në të dyja anët, me afrikanët që kërcënuan veçanërisht në minutat e fundit të takimit, për të përcaktuar çerekfinalistin u detyrua të zhvillohet edhe gjysmë ore lojë shtesë.

Vendimtar për përcaktimin e ekipit çerekfinalist ishte goli i Asamoah Gyan, i cili në minutën e katërt të lojës shtesë arriti të depërtojë në mes të dy mbrojtësve amerikanë për të shënuar në portën e Howard.

Gana në çerekfinale do të takohet me Uruguain që më herët shënoi fitore 2-1 ndaj Koresë së Jugut. /Telegrafi/