Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mjeksia-Grup


 

 Gratë vegjetariane, më pak të rrezikuara nga kanceri i gjirit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
BeLti
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG
BeLti


<b>Postime</b> Postime : 1065

Gratë vegjetariane, më pak të rrezikuara nga kanceri i gjirit   Empty
MesazhTitulli: Gratë vegjetariane, më pak të rrezikuara nga kanceri i gjirit    Gratë vegjetariane, më pak të rrezikuara nga kanceri i gjirit   I_icon_minitimeWed Oct 20, 2010 11:18 pm

Sipas një studimi francez, gratë që hanë pemë të mjaftueshme, perime dhe drithëra, e zvogëlojnë rrezikun e shfaqjes së sëmundjes për 17%.
Ka pasur shumë hulumtime kundërthënëse për dietën dhe rrezikun e kancerit të gjirit, mirëpo sipas zbulimeve të fundit, sugjerohet që personat të cilët konsumojnë ushqimin me pak yndyrë dhe marrin me bollëk pemë dhe perime, ndihmojnë në parandalimin e sëmundjes.
Në fillim të këtij viti, Instituti Nacional i Shëndetësisë ka mbështetur se gratë në postmenopauzë, të cilat kanë marrë 40 për qind të kalorive nga yndyrat, kanë qenë11 % më të rrezikuara nga kanceri i gjirit sesa gratë që kanë fituar 20% kalori nga yndyrat.
Sipas një studimi francez, gratë që hanë pemë të mjaftueshme, perime dhe drithëra, e zvogëlojnë rrezikun e shfaqjes së sëmundjes për 17%.
Hulumtimi i ri tregon se nëse konsumoni më së paku pesë fruta apo perime në ditë si dhe angazhohemi me ushtrime tri orë në javë, mund të zvogëlojmë përgjysmë rrezikun e vdekjes nga kanceri i gjirit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Gratë vegjetariane, më pak të rrezikuara nga kanceri i gjirit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: