Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mjeksia-Grup


 

 Zbulohet gjeni që shkakton mbipeshën

Shko poshtë 
AutoriMesazh
iliriana
Studentë i FM-së
Studentë i FM-së
iliriana


<b>Postime</b> Postime : 3702

Zbulohet gjeni që shkakton mbipeshën Empty
MesazhTitulli: Zbulohet gjeni që shkakton mbipeshën   Zbulohet gjeni që shkakton mbipeshën I_icon_minitimeThu Nov 18, 2010 8:25 am

Mbipesha dhe të ushqyerit e tepërt drejtpërsëdrejti janë të lidhur me gjenin aktiv, theksojnë ekspertët.
Zbulimi i gjenit që shkakton mbipeshën do të mund të na drejtonte drejt zhvillimit të tabletave revolucionare kundër mbipeshës. Shkencëtarët nga universiteti Oksford kanë zbuluar lidhjen e drejtpërdrejtë mes gjenit FTO dhe mbipeshës.
Hulumtimi ka pasuar pas zbulimit të variantit gjenetik FTO në vitin 2007, e cila me siguri se është e ndërlidhur me mbipeshën.
Njerëzit me dy kopje të këtij varianti gjenetik, mesatarisht janë më të rëndë për 3 kilogramë, në krahasim me ata persona që nuk posedojnë një gjen si ky.
Në hulumtimin e fundit shkencëtarët kishin rritur një mi me dy kopje të gjenit FTO. Ata kishin zbuluar se minjtë që ishin përdorur për këtë eksperiment kishin konsumuar më shumë dhe ishin më të rëndë në krahasim me minjtë e tjerë.
“Ky hulumtim na ka bindur se gjeni FTO është shumë i rëndësishëm dhje shkakton mbipeshën. Tash mund të krijojmë barna që do ta zvogëlonin aktivitetin e gjenit FTO, që njëherësh do të ishin edhe barna kundër mbipeshës”, tha profesori Fransis Ashkroft.
Shkencëtarët kanë zbuluar se pas njëzet javëve, miushja me dy kopje të gjenit FTO, ishte shumë më e rëndë në krahasim me një mi tjetër.
Shkencëtarët janë shumë të sigurt se dallimet në peshë mes njerëzve me dy kopje të gjenit FTO dhe njerëzve normalë janë shumë të dukshme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Zbulohet gjeni që shkakton mbipeshën
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
»  Zbulohet gjeni që ndikonte në përhapjen e kancerit
» Lukthi i zbrazët shkakton nervozë !
» Gjeni dhe Funksioni i tij
» Sëmundjet që shkakton gjendja emocionale
» Ku shkon dhjami që shkakton stresi?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: